Temperatura w biurze często bywa tematem kontrowersji i sporów między pracownikami. Trudno wybrać taki poziom ciepła, który będzie odpowiadał wszystkim osobom przebywającym w pomieszczeniu. A co mówi na ten temat prawo pracy? Jaka temperatura w biurze jest optymalna dla zdrowia? Wyjaśniamy wątpliwości.
Ile może wynosić maksymalna temperatura w biurze?
Podczas letnich upałów pracownicy nieraz przypominają sobie o swoich prawach. Wtedy może pojawić się pytanie o maksymalną dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy. Okazuje się jednak, że przepisy w tej kwestii nie są bardzo precyzyjne. Ustawodawca nie określa maksymalnej temperatury jaka może panować w zakładzie pracy.
Konkretną wartość wynoszącą 30°C podaje się tylko w odniesieniu do pracowników młodocianych i kobiet w ciąży, a nie dla ogółu zatrudnionych. Chcąc rozstrzygnąć tę kwestię można sięgnąć po opinie specjalistów od BHP. Tutaj rekomendacje są dość spójne. Przyjmuje się, że maksymalna temperatura w biurze nie powinna przekraczać 30 stopni. W przypadku pracy fizycznej nie powinno być to więcej niż 26-28 stopni. Pamiętaj jednak, że gdy w miejscu pracy temperatura jest zbyt wysoka spada efektywność pracowników
Optymalna temperatura w biurze – ile wynosi?
Czymś zupełnie innym jest optymalna temperatura w biurze. Wartość zalecana przez WHO to 18°C. Natomiast dla niektórych osób może to być zbyt zimno, dlatego za rozsądny poziom należy uznać przedział 18°C – 25°C. Badania pokazują, że komfort termiczny w określonych warunkach jest uzależniony od różnych czynników – przede wszystkim wieku oraz płci. Warto uwzględnić też porę roku i temperaturę na zewnątrz. Zbyt duża różnica poziomu ciepła wewnątrz i na zewnątrz niekorzystnie wpływa na organizm i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego zimą preferuje się niższe temperatury – zazwyczaj do 22 stopni, a latem wyższe – bliżej 25. Z chłodzeniem za pomocą klimatyzacji nie należy przesadzać. Ustawienie zbyt niskiej temperatury może prowadzić do zachorowania i absencji.
Minimalna temperatura w biurze
No właśnie – kiedy można powiedzieć, że w pracy jest zbyt zimno? Tutaj przepisy są akurat dokładne. W przypadku lekkie pracy fizycznej i pracy biurowej przyjmuje się za minimum 18 stopni. W przypadku ciężkich prac fizycznych ustawowe minimum wynosi 14°C. Od tej zasady są jednak uzasadnione wyjątki. Ustawodawca dopuszcza pracę w niższej temperaturze, jeśli uzasadniają to przyczyny technologiczne. W takiej sytuacji jednak ma obowiązek zapewnienia pomieszczenia w którym pracownicy będą mogli się ogrzać.
Jaka powinna być temperatura w biurze? Podsumowanie.
Raczej mało prawdopodobne, żeby największym problemem pracowników w Twojej firmie była temperatura w biurze, normy sugerowane przez WHO czy Instytut Medycyny Pracy nie są przesadnie wyśrubowane, więc łatwo je spełnić. Najważniejsze jest zapewnienie minimalnej temperatury, wartość maksymalna w dużej mierze zależy od preferencji pracowników. Te mogą być zupełnie inne , dlatego warto rozmawiać, żeby wypracować rozwiązania akceptowalne dla większości.
Dopuszczalna temperatura w biurze to nie jedyna kwestia istotna z punktu widzenia upałów. Przy wysokich temperaturach firma ma dodatkowo obowiązek zapewnienia napojów. Tę kwestię reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Napoje chłodzące przysługują gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 28°C. Jeśli praca jest wykonywana na świeżym powietrzu wartością graniczną jest 25°C. Przepisy nie regulują rodzaju napojów chłodzących, dlatego najczęściej pracodawcy zapewniają wodę. Jeśli firma nie zapewni napojów dla pracowników podczas upału grozi jej grzywna.
Oprócz przestrzegania przepisów związanych z temperaturą i prawidłowym nawadnianiem organizmu, dobrze jest także pamiętać o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza. Pomaga w tym wietrzenie pomieszczeń. Niektóre firmy, które chcą zapewnić pracownikom coś ekstra w czasie upałów zamawiają nawet dostawy lodów dla pracowników! Zdarzało nam się realizować takie projekty i wiemy, że budzi to bardzo pozytywne reakcje.
Czy ten artykuł okazał się przydatny?
Oceń wpis korzystając z gwiazdek
Ocena: 3.4 / 5. Liczba głosów: 5
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.