Czy wiesz co to jest Kudos? To pojęcie, na początku dość hermetyczne, z czasem zaczęło przenikać ze świata IT również do innych branż. Jak umiejętnie używać kudosów, żeby poprawić poczucie docenienia pracowników? Czym jest kudos i jak działa w praktyce? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!
Kudos – czym jest i jak działa?
Kudos to słowo wywodzące się z języka greckiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza uznanie lub chwałę za osiągnięcia. W potocznym języku to określenie praktycznie nie jest w Polsce używane, ale zyskało na popularności w środowisku pracy.
Kudosy mogą być dobrym narzędziem do budowania motywacji u pracowników, podnoszenia morale poziomu zaangażowania i efektywności, a także nagradzania swojego zespołu. Gdy pracownik otrzymuje kudos, czuje, że jego wysiłek został zauważony, a wkład w codzienne obowiązki naprawdę ma znaczenie.
Jakie warunki powinna spełnić pochwała, żeby być kudosem?
- Powinna być publiczna – każdy powinien mieć dostęp do kudosów i móc w każdej chwili zobaczyć, kto otrzymał takie wyróżnienie i za co. Najczęściej kudosy widoczne są na specjalnej tablicy – w biurze lub w wirtualnej przestrzeni do której pracownicy mają dostęp. Dzięki temu można na bieżąco śledzić rosnącą liczbę kudosów.
- Powinna być przyznawana bez większych ograniczeń – chodzi o to, żeby kudosy można było przyznawać swoim podwładnym, swoim zwierzchnikom, kolegom i koleżankom z zespołu, a także pracownikom z innych działów na dowolnych stanowiskach. Nie powinno być także limitu przyznawanych kudosów.
- Można przyznać podziękowanie za wszystko – kudos to nie premia roczna wynikająca ze spełniania konkretnych KPI. Kudosy powinny być przyznawane wedle uznania za dowolne rzeczy istotne z punktu widzenia nagradzającego.
Kudosy różnią się tym od pochwał podczas zebrań, statusów czy briefingów, że nie są wyjątkowym wydarzeniem, a raczej codziennością. Wyrażenie uznania w tej formie jest proste, szybkie i powszechne dostępne. To jest właśnie siła kudosów i jedna z przyczyn ich popularności w niektórych firmach.
Zwykłe podziękowanie wyrażone słownie czy napisane na mailu dzięki idei kudosów jest czymś bardziej trwałym i namacalnym. Co więcej liczbę tego rodzaju pochwał można zmierzyć i opisać, a potem na tej podstawie wyciągnąć wnioski.
Kudos – jak to działa w praktyce?
Kudosy w firmie można wdrażać na wiele różnych sposobów. Każda firma może skorzystać z dostępnego rozwiązania lub stworzyć własne dopasowane do kultury organizacyjnej, potrzeb pracowników i stylu pracy. Kudos może mieć formę fizyczną. Czasami występują także w formie kart, naklejek, przypinek czy innych drobnych przedmiotów. Częściej jednak wdraża się kudosy w formie cyfrowej – na przykład w postaci specjalnej aplikacji do przyznawania takich pochwał albo jako nakładkę na istniejący komunikator funkcjonujący już w firmie.
Kudos może być jednym z elementów, które pomagają tworzyć pozytywną atmosferę w miejscu pracy. Warunkiem jest jednak prawidłowe wdrożenie odpowiedniego systemu. Kudos nie powinien być wyłącznie ciekawostką czy zabawą dla nielicznych. Żeby taki sposób doceniania zadziałał naprawdę, wymaga to współpracy kierownictwa firmy oraz szeregowych pracowników – szczególnie na początku, żeby przyznawanie kudosów weszło w nawyk i stało się codziennością jak poranna kawa. Co więcej system przyznawania kudosów powinien być możliwie prosty, transparentny i zrozumiały dla wszystkich.
Kudos – znaczenie dla firmy
Z punktu widzenia szeregowego pracownia kudos to często miły gest, który potrafi poprawić samopoczucie, szczególnie, gdy ktoś ma gorszy dzień. Z punktu widzenia organizacji to praktyczne narzędzie, które w połączeniu z innymi działaniami może pozytywnie wpływać na dobrostan w miejscu pracy. Dzięki kudosom może poprawić się atmosfera w miejscu pracy, a ludzie będą czuli się bardziej doceniani oraz nauczą się doceniać innych i głośno o tym mówić.
Jak jeszcze można zadbać o poczucie docenienia?
Wiadomo już czym jest kudos, przykłady działań wspierających wellbeing można jednak mnożyć. Na pewno cenionym benefitem są paczki świąteczne dla pracowników, podobnie jak prezenty na jubileusz pracy zawodowej. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na zwiększenie satysfakcji pracowników, jednak korzystanie z różnych rozwiązań jednocześnie powinno przynieść zadowalające efekty budując lojalność i przywiązanie do miejsca pracy.
Czy ten artykuł okazał się przydatny?
Oceń wpis korzystając z gwiazdek
Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.