10 pomysłów na udaną integrację firmową

Z tego artykułu dowiesz się:

Integracja firmowa to jeden ze sposobów na budowanie dobrej atmosfery w zespole. Jest to szczególnie ważne w firmach, gdzie obecnie pracuje się w rozproszonych zespołach – w pełni zdalnie albo hybrydowo. Jeśli ludzie na co się nie widują i nie rozmawiają bezpośrednio ograniczając się głównie do wymiany maili, zdecydowanie trudniej o wzajemne zrozumienie. Właśnie z tego powodu imprezy integracyjne i inne formy spotkań nabierają dużego znaczenia.

Impreza integracyjna – kiedyś i dziś

Impreza integracyjna dla pracowników lub wyjazd integracyjny to jedne z najpopularniejszych firm budowania dobrej atmosfery w zespole jeszcze przed pandemią koronawirusa. Dziś już znacznie trudniej zorganizować takie duże wydarzenie, licząc na pozytywną reakcję pracowników i ich zaangażowanie. Pierwszą przeszkodą są realia geograficzne. Coraz częściej firmy sięgają po utalentowanych kandydatów z innych miast, co przy pracy zdalnej nie ma dużego znaczenia, a pozwala zrekrutować dobrych specjalistów. Nie ma w tym nic złego, jednak może to utrudniać firmową integrację. Druga kwestia to zmiana podejścia do wellbeingu. Pracownicy coraz częściej patrzą na work-life-balance i preferują czas spędzony z rodziną lub na rozwijanie swoich pasji niezwiązanych z zawodem. Jeśli uznają, że integracja firmowa nie jest dla nich atrakcyjna, zrobią wszystko, żeby jej uniknąć.

Te wszystkie przeszkody sprawiają, że duża integracja dla całej firmy lub większości pracowników bywa bardzo utrudniona, co nie znaczy, że niemożliwa. Często jako alternatywę wybiera się integrowanie pracowników w mniejszej skali – na przykład dla konkretnego oddziału (miasta) albo wybranego działu w firmie.

Integracja pracownicza – pomysły

Integracja firmowa może przybierać różne formy. Wybierając jedną z opcji należy uwzględnić wiele czynników. Istotne będą przede wszystkim:

 • wielkość organizacji i liczba pracowników;
 • kultura organizacyjna;
 • doświadczenia z dotychczasowych integracji;
 • struktura wieku, płci, zainteresowania pracowników;
 • oczekiwania w stosunku do takich imprez;
 • dostępny budżet.
integracja firmowa pomysły

To który z zaproponowanych pomysłów sprawdzi się w praktyce zależy od jego dopasowania do realnych potrzeb pracowników i organizacji.

Jak może przebiegać integracja firmowa? Oto 10 pomysłów! Wymienione zostały zarówno jednorazowe wydarzenia, jak również takie, które mogą odbywać się cyklicznie.

 • Wspólne uprawienie sportu – to doskonały pomysł na integrację firmową poza godzinami pracy. Miłośnicy biegania mogą wystartować razem w ramach sztafety firmowej w biegu maratońskim, a fani piłki nożnej zgłosić zespół do firmowej ligi i rywalizować z innymi amatorskimi zespołami. Ciekawym doświadczeniem może być także wspólny spływ kajakowy.
 • Warsztaty kulinarne dla pracowników – wspólne gotowanie zbliża ludzi, podobnie jak wspólne spożywanie posiłków. Dlatego firmy chętnie organizują warsztaty kulinarne prowadzone przez szefów kuchni. Co ciekawe firmowe gotowanie może się odbywać także w formule online! W tym wariancie pracownicy otrzymują listę zakupów lub dostają do domu paczkę ze wszystkimi potrzebnymi produktami, a później w ustalonym terminie łączą się z mistrzem kuchni, który wyjaśnia, jak przygotować wybrane potrawy. Potem można pochwalić się efektami swojej pracy w social media, a to przecież świetny employer branding!
 • Pizza Day – następny pomysł na integrację firmową związany z jedzeniem, ale już bez przygotowywania. Zamówienie pizzy do biura to prosty i niedrogi sposób na zintegrowanie zespołu, który może zdziałać cuda. Jeśli w firmie pracują Włosi, pamiętaj, żeby nie zamawiać hawajskiej! Ananas na pizzy nie przejdzie pod żadnym pozorem.
 • Śniadania firmowe – zdrowe i smaczne śniadanie w miłym towarzystwie to znakomity sposób na rozpoczęcie dnia. Przy wspólnym stole mogą spotkać się pracownicy różnych działów, żeby w końcu porozmawiać nie tylko o pracy. Wiele firm organizuje takie spotkania regularnie i dostrzega realny wpływ na integrację i poziom zadowolenia pracowników, którzy przychodzą do biura.
 • Escape Room – pokoje zagadek to bardzo dobry sposób nie tylko na zabawę, ale również sprawdzenie jak zespół radzi sobie ze współpracą przy wymagających zadaniach. Rozwiązanie zagadek, żeby wyjść z pokoju może być bardzo emocjonującym doświadczeniem. Wada? To rozrywka dla niewielkiej liczby osób. Jeden escape room może zaangażować jednocześnie 3-6 osób. Planując wyjście firmowe dla większej grupki należy zarezerwować dwa pokoje. W niektórych lokalizacjach dostępna jest nawet opcja wyścigu – dwie ekipy rywalizują o to, której uda się wyjść jako pierwszej.
 • Warsztaty artystyczne – skoro można razem gotować, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić także inne rzeczy. Na przykład przygotowywać bombki i ozdoby świąteczne albo las w słoiku.  Praca manualna to dla wielu osób dobry sposób na oderwanie się od codzienności i odstresowania. Kto wie, może przy okazji ktoś odkryje w sobie ukryty talent?
 • Wspólne pomaganie – wiele osób angażuje się prywatnie w różne przedsięwzięcia, które mają pomagać zwierzętom, dzieciom seniorom albo chorym. A co gdyby połączyć siły? Integracja firmowa skupiona wokół pomagania może dać fantastyczne rezultaty. Ludzie mogą poznać się bliżej, a przy tym zrobić razem coś dobrego dla innych!
 • Kręgle – pomysł prosty, łatwo dostępny i przy tym skuteczny. Wystarczy zarezerwować kilka torów i można bawić się nawet w dużej grupie.
 • Wizyta w winnicy albo browarze – to bardzo atrakcyjna opcja dla osób, które nigdy nie były w takim miejscu. To nie tylko okazja do degustacji, ale również sposób na poznanie technologii produkcji różnych trunków.
 • Wyjazd integracyjny – to kosztowna i dość anachroniczna forma integracji, jednak w niektórych organizacjach ciągle przynosi pozytywne rezultaty. To naprawdę może się udać, jeśli pomysły na wyjazd integracyjny będą wychodzić poza utarte schematy. Ciekawą inicjatywą może być chociażby zorganizowanie gry miejskiej lub innej formy grywalizacji na miejscu.

Jak wypromować pomysł na imprezę firmową?

Żeby imprezy integracyjne  i inne tego typu inicjatywy były udane, należy dobrze je przygotować i zadbać o właściwą komunikację wewnętrzną. Impreza integracyjna dla pracowników powinna być opisana jako naprawdę atrakcyjne wydarzenie i zapowiedziana z dużym wyprzedzeniem. Wówczas jest większa szansa, że uczestnictwo w takim evencie nie będzie traktowane jako niechciany obowiązek.  Tworząc pomysł na integrację firmową w formie imprezy trzeba uwzględnić odpowiedni termin. Często wybieranym rozwiązaniem jest wigilia firmowa. Spotkanie pracownicze organizowane w grudniu to okazja do podsumowania roku, a także rozdania drobnych upominków czy poinformowania o premiach. Z drugiej strony duże zainteresowanie takimi terminami sprawia, że trudno znaleźć odpowiedni lokal na takie wydarzenia w rozsądnej cenie – w końcu konkurencja jest naprawdę duża.

10 pomysłów na udaną integrację firmową | integracja w lokalu planowanie

Z tego powodu można równie dobrze organizować imprezy integracyjne w innych terminach. Na przykład w dniu, gdy wypada jubileusz powstania firmy, z okazji dnia wiosny czy pierwszego dnia lata. Wybór miesięcy wiosennych czy letnich otwiera nowe możliwości, których nie ma w zimie – chociażby kwestię zorganizowania imprezy plenerowej.

Jakie atrakcje na imprezę firmową?

Bezpłatny alkohol i przekąski nie są tym, co przyciągnie liczne grono pracowników na imprezę. Żeby impreza integracyjna dla pracowników naprawdę się spodobała potrzeba czegoś więcej. Bardzo ważne jest zaangażowanie poprzez różnego rodzaju konkursy, zabawy i inne elementy działające na emocje pracowników. Jeśli w organizacji brakuje osób czujących się na siłach, żeby poprowadzić wydarzenie w atrakcyjny sposób można sięgnąć po pomoc doświadczonego konferansjera.

Sposobem na zaangażowanie pracowników może być zorganizowanie imprezy tematycznej do której użyte zostaną specjalne stroje, dekoracje i rekwizyty. Może wieczór halloween albo party w stylu lat 90.?

Integracja jako inwestycja w pracowników

Potrzeba zintegrowania zespołu jest ważna, jeśli zespół ma ze sobą dobrze współdziałać na co dzień. Dobre relacje między pracownikami mogą się przełożyć na odpowiedni poziom retencji. Jeśli tylko dobierze się odpowiednią formę do specyfiki organizacji można liczyć na sukces, który zostanie doceniony. Udane integracje to wydarzenia, które bywają wspominane przez długie lata.

Czy ten artykuł okazał się przydatny?

Oceń wpis korzystając z gwiazdek

Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podziel się artykułem:
Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych:

Dailyfruits z siedzibą w Warszawie, ul. Posag 7 Panien 1a, 02-495 Warszawa (dalej „my”, „Dailyfruits”). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie: na adres podany powyżej z dopiskiem “Dane osobowe”
 • przez e-mail: daneosobowe@dailyfruits.pl
 • telefonicznie: 22 868 04 99

Cele przetwarzania:

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podstawy prawne przetwarzania:

Nasz uzasadniony interes

Odbiorcy danych:

Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Dailyfruits: podmioty świadczące usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmioty świadczące usługi związane z obsługą Użytkowników, podmioty prowadzące audyty oraz organy publiczne.

Prawa związane z przetwarzaniem danych:

 • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • prawo dostępu do danych
 • prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
 • prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
 • prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
 • prawo do przenoszenia Twoich danych osobowych,
 • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: https://betterworkplace.pl/polityka-prywatnosci  

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych:

Dailyfruits z siedzibą w Warszawie, ul. Posag 7 Panien 1a, 02-495 Warszawa (dalej „my”, „Dailyfruits”). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie: na adres podany powyżej z dopiskiem “Dane osobowe”
 • przez e-mail: daneosobowe@dailyfruits.pl
 • telefonicznie: 22 868 04 99

Cele przetwarzania:

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podstawy prawne przetwarzania:

Nasz uzasadniony interes

Odbiorcy danych:

Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Dailyfruits: podmioty świadczące usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmioty świadczące usługi związane z obsługą Użytkowników, podmioty prowadzące audyty oraz organy publiczne.

Prawa związane z przetwarzaniem danych:

 • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • prawo dostępu do danych
 • prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
 • prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
 • prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
 • prawo do przenoszenia Twoich danych osobowych,
 • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: https://betterworkplace.pl/polityka-prywatnosci