Osoby, które lubią swoją pracę, podchodzą do niej z większym zaangażowaniem. Gdy pracownikom zaczyna brakować entuzjazmu, spada również ich efektywność. To znak, że warto coś zmienić!
Czasem winę za trudną do zniesienia atmosferę w biurze ponosi jedna osoba. Zdarza się jednak, że odpowiedzialnych za konflikty i nieporozumienia jest więcej. Pożegnanie jednego wybuchowca czy intryganta może wówczas nie wystarczyć. Konieczne będzie podjęcie działań angażujących cały zespół. Jak poprawić atmosferę w pracy? Podpowiadamy!
Toksyczna atmosfera w pracy – najczęstsze objawy
Utrudniona komunikacja
Jak zidentyfikować osobę, która negatywnie wpływa na pracę zespołu? Wbrew pozorom nie zawsze jest to takie proste. Toksyczny szef krzyczy i wyzywa? Trudny współpracownik o wszystko się wykłóca? Niekoniecznie! Osoba, która psuje atmosferę, nie zawsze reaguje w stereotypowy sposób.
Czasem może utrudniać innym pracę, dając „dobre” rady (zupełnie nieproszone), podważając kompetencje, wytykając błędy, czy robiąc uszczypliwe komentarze. Toksyczną osobę można rozpoznać po tym, że często posługuje się sarkazmem, a jeśli daje feedback – to wyłącznie negatywny.
Unikanie kontaktu
Kolejnym alarmującym sygnałem może być niezdrowa, przytłaczająca… cisza. Pracownicy, którzy nie czują się swobodnie w miejscu pracy, nie podejmują rozmów na tematy pozazawodowe.Nie nawiązują bliższych relacji i unikają kontaktu, jeśli nie leży to w zakresie ich obowiązków. Toksyczna atmosfera w pracy zabija entuzjazm. Ludzie, którzy tkwią w niezdrowych relacjach, zaczynają wykonywać swoją pracę w sposób mechaniczny. Starają się nie okazywać emocji, wiedząc, że każda „słabość” może zostać wykorzystana przeciwko nim.
Codzienne potyczki
Osoby, które skarżą się na złą atmosferę w biurze, często mówią, że czują się jak na polu bitwy – ciągle muszą odpierać ataki słowne, nierzadko ukryte pod płaszczykiem życzliwości. Gdy problem trwa wiele miesięcy, a nawet lat, może prowadzić do wyczerpania psychicznego.
Dlaczego warto zadbać o atmosferę w pracy?
Czy wiesz, że toksyczna atmosfera może nie tylko osłabić efektywność zatrudnionych, ale także odbić się na ich zdrowiu? Trudne relacje w pracy są przyczyną stresu, a nadmierne napięcie psychiczne wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Zła atmosfera w biurze może być jedną z przyczyn wypalenia zawodowego, a także rozwoju chorób psychicznych.
Toksyczna atmosfera w biurze przekłada się na dużą rotację. Utrata kluczowych pracowników może negatywnie odbić się nie tylko na wizerunku marki, ale także wynikach finansowych całej organizacji. Dlatego nie wolno ignorować sygnałów, które mogłyby wskazywać na to, że relacje między współpracownikami lub między pracownikami a kadrą zarządzającą zaczynają być „niezdrowe”.
Jak poprawić toksyczną atmosferę w pracy?
Zadbaj o prawidłową komunikację w firmie
Jedną z podstawowych zasad skutecznej komunikacji w firmie jest informacja zwrotna. Negatywny feedback może wspierać rozwój pracowników, ale tylko wtedy, gdy jest udzielany we właściwy sposób. Warto także pamiętać o właściwych proporcjach między negatywnym a pozytywnym feedbackiem. Jeśli szef lub menedżer odzywa się tylko wtedy, „gdy coś jest nie tak”, to trudno się dziwić, że wizyta tej osoby w biurze nie budzi entuzjazmu wśród zatrudnionych.
Jeżeli toksyczna atmosfera jest efektem sporu między dwoma osobami, rozwiązaniem problemu może być konfrontacja skłóconych pracowników. Rozmowa z mediatorem, np. w postaci specjalisty ds. HR, może „oczyścić” atmosferę i ułatwić znalezienie odpowiedniego rozwiązania.
Zapoczątkuj nieformalne rytuały pracownicze
Aby poprawić atmosferę w biurze, warto stworzyć pracownikom okazję do swobodnej rozmowy. Zainicjuj śniadania firmowe, np. w każdy piątek. Nic tak nie integruje, jak wspólny posiłek! Alternatywą dla śniadań firmowych mogą być zdrowe eventy dla pracowników, np. live cooking czy spotkania z dietetykiem.
Nieformalne rytuały nie muszą być kosztowne. Zadbaj o owoce dla pracowników i zdrowe przekąski do biura. Zachęć do wspólnego przygotowywania soków i sałatek. To świetny sposób na przełamanie lodów i skrócenie dystansu między pracownikami różnego szczebla.
Rozładuj napięcie
Napięta atmosfera w pracy może być spowodowana nadmiernym stresem. Zadbaj o to, żeby pracownicy mieli czas na relaks. Zaaranżuj biurową strefę chilloutu, w której będą wygodne pufy, worki sako czy hamaki. Dobrym pomysłem może być także stół do piłkarzyków lub maty do jogi. Poproś o pomoc w wyborze atrakcji do chillout roomu samych zainteresowanych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że spełniają ich oczekiwania.
Doceniaj swój zespół
Pozytywny feedback jest bardzo istotny w budowaniu dobrej atmosfery w pracy. Jak docenić swoich pracowników? Podstawą jest szczera rozmowa i wspierające komunikaty: „Wierzę, że sobie poradzisz!”. Dodatkowym elementem budującym dobrą atmosferę mogą być prezenty i upominki dla pracowników, wręczane np. z okazji Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.
Słuchaj i reaguj!
Poproś pracowników o anonimowy feedback dotyczący atmosfery w organizacji. Rób to regularnie, aby wyłapać nieprawidłowości na początkowym etapie. Dzięki temu unikniesz zaognienia konfliktów w przyszłości.
- Atmosferę w pracy można zmienić. Najczęściej to zadanie spoczywa na HR-owcach, ale sukces nie będzie możliwy bez zaangażowania kadry zarządzającej i samych pracowników.
Czy ten artykuł okazał się przydatny?
Oceń wpis korzystając z gwiazdek
Ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 4
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.