Team building – co to i jak go właściwie wykorzystać?

Z tego artykułu dowiesz się:

Każda firma chce mieć efektywnie działający, zaangażowany zespół. Jednak to trudniejsze niż się wydaje. Nawet zatrudnienie najlepszych specjalistów nie sprawi, że będą ze sobą sprawnie współdziałać. Do zamiany indywidualności w zespół z prawdziwego zdarzenia potrzebny jest prawidłowo przeprowadzony team building. Ten proces, podobnie jak na przykład onboarding pracowników, powinien być starannie zaplanowany przy aktywnym udziale kadry zarządzającej oraz działu HR.  Jak we właściwy sposób zadbać o team building w organizacji? Zobacz nasze podpowiedzi.

Co to jest team building?

Niektórzy pracownicy rozumieją pojęcie team building bardzo wąsko. Myślą, że pod tym terminem kryją się po prostu zajęcia teambuildingowe. Chodzi o firmowy wyjazd podczas którego członkowie zespołu mają do wykonana rozmaite zadania wymagające współdziałania lub rywalizacji w grupach. To może być paintball, wyścigi, podchody i inne gry terenowe, spływ kajakowy czy zawody sportowe. Rzeczywiście tego typu eventy mogą być pomocne w budowaniu zespołów, jednak nigdy nie zastąpią systematycznej pracy wykonywanej na ca dzień.

Team building – od czego zacząć?

Na początku warto zaznaczyć, że team building dla firm jest procesem ciągłym, podobnie jak podnoszenie kwalifikacji przez szkolenia czy działania employer branding. Funkcjonowanie zespołu jako całości zawsze można poprawić. Trzeba też być czujnym na zagrożenia, które mogą doprowadzić do konfliktów i nieporozumień.

Team building nie dotyczy jedynie nowych zespołów powstających do realizacji nowych projektów, obsługi Klientów w nowych lokalizacjach czy w celu rozwijania działalności na nowych rynkach czy poszerzania oferty. Dbanie o owocną współpracę przydaje się także w zespołach ludzi, którzy pracują ze sobą od dawna.

Team building - co to i jak go właściwie wykorzystać? | team building kartki

Chcąc zbudować nowy zespół albo poprawić działanie już istniejącego w pierwszej kolejności należy wyznaczyć sobie konkretne cele. Idealnie, gdyby były one mierzalne. Wówczas będzie można ocenić czy projekt team buildingowy idzie w dobrym kierunku czy raczej wymknął się spod kontroli.

Dobrze funkcjonujący zespół w firmie co to znaczy?

Co charakteryzuje sprawnie działający zespół? Wśród najważniejszy cech można wymienić takie elementy jak:

 • Dobra komunikacja – w sprawnie funkcjonujących zespołach jest zawsze dobry przepływ informacji. Ludzie rozumieją swoje zadania i ich znaczenie, a jeśli brakuje im informacji niezbędnych do realizacji zadania, wiedzą gdzie ich szukać lub kogo zapytać. Każdy wie jaka jest jego rola i oczekiwania, nie ma niedopowiedzeń ani alternatywnego, nieoficjalnego przebiegu informacji.
 • Przywództwo – trudno myśleć o dobrym zespole bez odpowiedniego lidera. Osoba, która stoi na czele zespołu to nie despota, który tylko wydaje polecenia i surowo kara za wszelkie błędy czy opóźnienia w realizacji. Lider z prawdziwego zdarzenia to ktoś kto pociągnie za sobą zespół i zainspiruje do wspólnego działania nastawionego na konkretne cele.
 • Kreatywność – jeśli team building działa tak jak trzeba, zespół nie będzie miał problemu ze znajdowaniem nieszablonowych rozwiązań. Członkowie zespołu razem będzie bardziej kreatywni niż osobno, ponieważ będą się wzajemnie uzupełniać zamiast podcinać skrzydła, wzajemnie krytykować i wchodzić w niepotrzebne konflikty.
 • Dobra atmosfera – kolejnym niezbędnym elementem składającym się na sukces jest dobra atmosfera w miejscu pracy. A tę buduje się przede wszystkim przez kontakt z bezpośrednimi współpracownikami, ponieważ z nimi spędza się na co dzień najwięcej czasu.

Team building przykłady

Przykładów działań team buildingowych jest bardzo dużo. Zanim zaczniesz wdrażać swoje pomysły, warto poświęcić czas na diagnozę aktualnej sytuacji. Jakie są potencjalne wyzwania? Co do tej pory hamowało rozwijanie zespołu i jego prawidłowe funkcjonowanie? Warto to przedyskutować i dopiero na podstawie wyciągniętych wniosków wprowadzać w życie wybrane działania.

Wymienione poniżej pomysły stanowią przykład. Jednak to Twoim zadaniem jest ocena, czy zespół potrzebuje akurat tych działań, czy czegoś zupełnie innego. Zanim wprowadzisz akcje wspierające team building musisz wiedzieć czy celem jest poprawa komunikacji, budowanie poczucia docenienia członków zespołu, integracja nowych członków zespołu z resztą teamu czy na przykład wykreowanie nowego lidera.

Team building - co to i jak go właściwie wykorzystać? | teambuilding paintball

Chcąc prowadzić firmowy team building możesz rozważyć sięgnięcie po takie metody jak:

 • Regularne śniadania firmowe – wspólne spożywanie posiłków zbliża ludzi. Badania naukowe wykazały, że osoby, które wspólnie jadły, potem łatwiej osiągnęły porozumienie w trudnych biznesowych negocjacjach. Wprowadzenie spotkań przy śniadaniu jako cyklicznego wydarzenia może świetnie zintegrować ludzi i sprawić, że poczują się ze sobą związani i współodpowiedzialni za wspólne inicjatywy.
 • Kudosy – system publicznych podziękowań to świetne narzędzie motywujące do pracy i zachęcające do rozwijania kompetencji miękkich. Gdy pozytywny feedback wchodzi w krew, zazwyczaj w każdym zespole poprawia się atmosfera.
 • Zawody sportowe – co oprócz jedzenia zbliża ludzi? Oczywiście wspólne ćwiczenia. Szczególnie jeśli rozmawiamy o zaangażowaniu w sporty zespołowe wymagające współdziałania.  Pamiętaj, że nie musisz mieć jedenastu fanów piłki nożnej. Równie dobrze można zaangażować się na przykład w przygotowania do wspólnego biegu w firmowej sztafecie.
 • Działania charytatywne – firmy lubią pomagać angażując się tym samym w działania ekologiczne czy prospołeczne. Możliwość współpracy przy takich inicjatywach bywa inspirująca a doświadczenia zebrane w ten sposób potem procentują w pracy nad komercyjnymi projektami. Z tego powodu często nawet duże korporacje nie ograniczają się do przeznaczenia kwoty gotówkowej na pomoc. Oprócz tego angażują też pracowników. Firmowe zbiórki darów dla najuboższych czy organizowanie charytatywnych eventów to częsta praktyka. Firma może współdziałać z dobrze znaną dużą organizacją jak WOŚP czy Szlachetna Paczka albo pomagać lokalnie wspierając mniejszą fundację, dom opieki czy schronisko dla zwierząt.
 • Sesje szkoleniowe z trenerem – często osoba z zewnątrz potrafi najlepiej ocenić jak działa zespół i zaproponować najbardziej skuteczne ćwiczenia pogłębiające integrację pracowników i wspierające wzajemne zrozumienie w różnych sytuacjach.

Ciekawe doświadczenia przyniosła pandemia koronawirusa. Z powodu lockdownu wiele biurowych zespołów trafiło na wiele miesięcy na home office. Wówczas działy HR zaczęły szukać sposobów na zdalny team building dla rozproszonych zespołów Jednym z kreatywnych pomysłów dostosowanych do nowej rzeczywistości były warsztaty kulinarne online czyli livecooking.

Co daje team building?

Zespół, który jest budowany w zaplanowany, zorganizowany i przede wszystkim świadomy sposób będzie dużo efektywniejszy od grupy ludzi działających bez planu. W zespole sprawnie działającym zespole efektywność pracowników jest zawsze na wysokim poziomie. Wynika to z tego, że ludzie wzajemnie się wspierają i wspólnie rozwiązują problemy. Sprawnie funkcjonujące zespoły wyróżniają się także kreatywnością. Kolejną potencjalną korzyścią jest wyższa lojalność pracowników. Ludzie nie chcą rozstawać się z firmą, w której jest dobra atmosfera, poukładane procesy i dobry kontakt ze współpracownikami. Zespół osiągający sukcesy może zatrzymać pracownika w firmie, nawet w sytuacji gdy u konkurencji można liczyć na trochę lepsze warunki finansowe.

Team building - co to i jak go właściwie wykorzystać? | jubileusz brawo

Czy team building zawsze się udaje?

Nawet najbardziej staranna analiza i prawidłowe wdrożenie procesów teambuildingowych nie oznacza, że uda się osiągnąć sukces. Zawsze może się okazać, że niezbędna będzie reorganizacja procesów albo zmiany personalne.

Czy ten artykuł okazał się przydatny?

Oceń wpis korzystając z gwiazdek

Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podziel się artykułem:
Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych:

Dailyfruits z siedzibą w Warszawie, ul. Posag 7 Panien 1a, 02-495 Warszawa (dalej „my”, „Dailyfruits”). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie: na adres podany powyżej z dopiskiem “Dane osobowe”
 • przez e-mail: daneosobowe@dailyfruits.pl
 • telefonicznie: 22 868 04 99

Cele przetwarzania:

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podstawy prawne przetwarzania:

Nasz uzasadniony interes

Odbiorcy danych:

Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Dailyfruits: podmioty świadczące usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmioty świadczące usługi związane z obsługą Użytkowników, podmioty prowadzące audyty oraz organy publiczne.

Prawa związane z przetwarzaniem danych:

 • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • prawo dostępu do danych
 • prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
 • prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
 • prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
 • prawo do przenoszenia Twoich danych osobowych,
 • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: https://betterworkplace.pl/polityka-prywatnosci  

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych:

Dailyfruits z siedzibą w Warszawie, ul. Posag 7 Panien 1a, 02-495 Warszawa (dalej „my”, „Dailyfruits”). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie: na adres podany powyżej z dopiskiem “Dane osobowe”
 • przez e-mail: daneosobowe@dailyfruits.pl
 • telefonicznie: 22 868 04 99

Cele przetwarzania:

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podstawy prawne przetwarzania:

Nasz uzasadniony interes

Odbiorcy danych:

Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Dailyfruits: podmioty świadczące usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmioty świadczące usługi związane z obsługą Użytkowników, podmioty prowadzące audyty oraz organy publiczne.

Prawa związane z przetwarzaniem danych:

 • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • prawo dostępu do danych
 • prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
 • prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
 • prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
 • prawo do przenoszenia Twoich danych osobowych,
 • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: https://betterworkplace.pl/polityka-prywatnosci