Prezenty świąteczne dla pracowników należą do cenionych benefitów. Obdarowywanie swoich zespołów paczkami z okazji świąt deklarują zarówno duże firmy usługowe czy produkcyjne, jak również podmioty wyspecjalizowane w nowych technologiach, telekomunikacji czy IT. Niezależnie od branży czy stanowiska niektóre potrzeby pracowników są bardzo podobne – każdy lubi dostawać prezenty jako formę nagrody, docenienia za zaangażowanie w swoją pracę. Upominki świąteczne potrafią pozytywnie wpłynąć na poziom satysfakcji z pracy i poczucie identyfikacji z firmą. Wszystko to jednak pod warunkiem, że przypadną do gustu obdarowanym.
Jaki pomysł na prezent świąteczny dla pracowników zawsze się sprawdzi?
Prezenty dla pracowników wręcza się od wielu lat, dlatego niektórzy pracodawcy mają już swoje sprawdzone rozwiązania. Cenione są uniwersalne prezenty – kawa, herbata, wino, dobrej jakości słodycze i przekąski. W zależności od okazji można dołączyć do takiego zestawu elementy nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia (pierniki, miód, bombki, zawieszki, ciepłe skarpety) albo do świąt wielkanocnych (czekoladowe jajka i zajączki, chrzan, ćwikła). Jeśli tylko zadbasz o ich odpowiednią jakość, istnieje duża szansa, że pracownicy będą usatysfakcjonowani.
Tworząc zestawy świąteczne dla pracownika warto sięgać po nietypowe produkty, które nie są dostępne w każdym sklepie – małe polskie marki, wyroby craftowe, wyszukane produkty różniące się od tych, które kupuje się na co dzień.
Ciekawym pomysłem jest także sięgnięcie po takie elementy zestawu, które zainspirują pracowników do aktywności i zaangażowania. Takim prezentem może być na przykład zestaw do domowej uprawy rzeżuchy zawierający nasiona, podłoże, drewnianą skrzynkę pełniącą rolę doniczki, spryskiwacz na wodę a także ulotkę z instrukcją. Uprawianie rzeżuchy na święta może być świetną zabawą, a zdjęcia od pracowników to wdzięczny temat na post w mediach społecznościowych lub na wewnętrznym firmowym kanale do komunikacji takim jak intranet.
Nie wszyscy pracownicy lubią to samo, dlatego wiele osób doceni możliwość wybrania wariantu paczki. Idąc tym tokiem rozumowania można wprowadzić kilka dostępnych opcji. Na przykład paczkę standardową z produktami spożywczymi, a także alternatywą paczkę wegańską oraz paczkę kosmetyczną.
Dobry prezent na święta nie powinien pozostawiać wątpliwości co do tego, od kogo właściwie pochodzi. Dlatego inwestując w paczki dla pracowników nie należy zapominać o brandingu. Firmowe logo może znajdować się na opakowaniu, a także na kartce z życzeniami. Miłym gestem będzie samodzielne ułożenie życzeń, a także osobiste podpisanie na przykład przez prezesa albo dyrektora właściwego działu.
Wiele firm szykując prezent świąteczny dla pracowników umieszcza w zestawie także swoje firmowe gadżety – kubki, smycze, notesy, kalendarze.
Niezależnie od tego na co finalnie firma się zdecyduje, ważne, żeby dobór elementów do zestawu świątecznego nie był przypadkowy. Produkty powinny do siebie pasować i stanowić spójną całość. Często tworząc zestawy myśli się także o konsekwentnej kolorystyce. Dzięki temu prezent jest także miły dla oka, a pierwsze wrażenie jak wiadomo można zrobić tylko raz!
Skąd brać inspiracje na prezent świąteczny?
Jeśli nie wiesz, jaki pomysł na prezent świąteczny się sprawdzi, warto poszukać pomysłów przeglądając katalogi. Każdy katalog prezentów świątecznych czy koszy firmowych to wstępna propozycja i zaproszenie do rozmowy. Warto zawsze zapytać o możliwość zamiany jednego albo dwóch produktów albo dołożenie dodatkowych elementów, o ile zmieszczą się w paczce. W przypadku dużych zamówień nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zestaw upominkowych stworzyć całkowicie od zera.
Szukając dobrych pomysłów warto też przeglądać i zapisywać zdjęcia w sieci. Wielu pracowników pokazuje, co dostało od swojego pracodawcy – albo w formie zdjęć albo filmików z unboxingiem. Takie materiały można znaleźć na przykład na LinkedIn albo nawet na TitToku. Warto je sobie zapisywać i wracać do nich w kolejnym roku, gdy właśnie takich inspiracji będziesz potrzebować.
Ile może kosztować prezent świąteczny dla pracowników?
Planując wdrożenie takiego benefitu jak prezent świąteczny dla pracowników, należy trafnie oszacować koszty takiego przedsięwzięcia. Na finalną kwotę składa się wiele elementów oprócz samego kosztu zakupu produktów stanowiących zestaw. Cena obejmuje także:
– koszt opakowania,
– Koszt wypełnienia,
– koszt personalizacji – na przykład naklejki, obwoluty na pudełko, kartki ze świątecznymi życzeniami,
– koszt magazynowania i konfekcjonowania paczek,
– koszty dostawy.
Szczególnie ten ostatni punkt może być niedoszacowany. Wszystko zależy bowiem od tego, gdzie i w jaki sposób mają być dostarczane upominki. Najprostszą opcją jest zawiezienie wszystkich prezentów do siedziby firmy. To jednak narzuca obowiązek rozdysponowania paczek dla wszystkich pracowników na firmę. Lepszą opcją zwłaszcza w przypadku dużej liczby prezentów będzie zawiezienie odliczonej liczby paczek do wielu lokalizacji – różnych biur, punktów usługowych sklepów. W przypadku rozproszonych zespołów pracujących zdalnie albo hybrydowo pozostaje jeszcze najwygodniejsza i najbardziej kosztowna opcja czyli dostarczenie prezentów świątecznych indywidualnie do domu pracownika lub do paczkomatu. W takiej sytuacji pokryć należy koszt wysyłki kurierskiej.
Jeśli temat Cię zaciekawił, zobacz także pomysły na prezent świąteczny dla kontrahenta
Prezent świąteczny dla pracowników – kiedy zamówić?
Realizacji akcji świątecznej to złożony i skomplikowany proces, który jest rozciągnięty w czasie. Chociaż pracownik widzi tylko finalny efekt w postaci prezentu, tak naprawdę poprzedza go wiele miesięcy planowania. Zamówienie odpowiedniej liczby produktów i opakowań musi się odbyć z wyprzedzeniem. Czasochłonne jest także samo konfekcjonowanie, szczególnie jeśli mowa o dużym zamówieniu na kilka tysięcy sztuk. Im szybciej firma zdecyduje się na działanie tym lepiej. Kilka miesięcy przed świętami zdecydowanie łatwiej o dostępność wielu produktów i szybkie terminy realizacji.
Czy ten artykuł okazał się przydatny?
Oceń wpis korzystając z gwiazdek
Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.