Prezent na jubileusz pracy zawodowej – 6 pomysłów

Z tego artykułu dowiesz się:

Prezent na jubileusz pracy zawodowej to jeden ze sposobów na pokazanie, że docenia się swoich pracowników. Osoby, które związały się z firmą na długo często są wyjątkowo cenne dla organizacji, więc warto wyróżniać je w sposób szczególny. Bardzo pomagają swoją wiedzą i doświadczeniem, a dla nowych pracowników mogą stanowić wzór do naśladowania i przykład na to, jak można rozwijać się w ramach struktur pracodawcy. W jaki sposób ich uhonorować? Można sięgnąć po wiele pomysłów!

Kiedy obchodzi się jubileusz pracy? Kogo dotyczy?

Zanim zaczniesz myśleć o tym, jaki prezent na jubileusz pracy będzie odpowiedni, warto jeszcze zastanowić się, jakimi kryteriami kierować się tworząc listę wyróżnionych osób. Jaki staż pracy powinien uprawniać do jubileuszowej nagrody? W tej kwestii nie ma sztywnych zasad. Wszystko zależy od specyfiki danej branży, kultury organizacyjne i ogólnych zasad wynagradzania w danych przedsiębiorstwie. Każdy powinien samodzielnie dobrać właściwy klucz, żeby nagrody były rzeczywiście sprawiedliwe. Istotne jest jak długo firma działa na rynku i jaki jest średni czas zatrudnienia na różnych stanowiskach. W wielu firmach produkcyjnych są osoby pracujące nawet 20-30 lat. Zupełnie inaczej jest w firmach technologicznych czy start-upach. Rotacja pracowników różni się także w zależności od działu w firmie. Częściej rotują pracownicy marketingu i sprzedaży, rzadziej na przykład pracownicy księgowości czy administracji. Przygotowując projekt jubileuszowych nagród trzeba uwzględnić te wszystkie uwarunkowania i możliwie dokładnie określić zasady. To istotna decyzja, czy prezent na jubileusz pracy będzie przysługiwał po 3, 5 czy 10 latach w organizacji. Warto zaznaczyć, że da się przygotować takie reguły, które umożliwia wynagradzanie pracowników w różny sposób w zależności od stażu, tak, żeby wraz z czasem pracy rosła także wartość benefitu.

Prezent na jubileusz pracy zawodowej - 6 pomysłów | jubileusz brawo

Prezent na jubileusz pracy zawodowej – pomysły

Uzasadnienie dla prezentów na jubileusz pracy jest dość jasne. Warto jednak zastanowić się, jaki upominek będzie właściwy. Warto szukać uniwersalnych pomysłów. Zapewnienie wszystkich pracownikom z tym samym stażem pracy takiego samego upominku to dobry pomysł. W przypadku różnych upominków obdarowaniu mogliby odnieść wrażenie, że nie są równo traktowani, nawet jeśli wartość świadczenia będzie bardzo podoba.

Jaki prezent może się sprawdzić? Oto nasze propozycje!

 • Paczki okolicznościowe dla pracowników – bezpiecznym rozwiązaniem jest przygotowanie zestawu różnych produktów w eleganckim opakowaniu. Wartość takiej paczki powinna być wyższa niż standardowego upominku na święta Bożego Narodzenia lub święta wielkanocne dla każdego pracownika – w końcu okazja jest wyjątkowa. W takim zestawie można uwzględnić produkty premium – najlepsze jakości czekoladki i praliny, dobry alkohol, elegancki notes, pióro, skórzany portfel i inne wyszukane gadżety.
 • Statuetka – to prezent jubileuszowy, który może być spersonalizowany. Pamiątkowe statuetki z odpowiednim grawerunkiem wykonuje się najczęściej z kryształu lub z brązu, choć praktykowane są także modele drewniane. To prezent nie budzący żadnych kontrowersji, lecz jego wadą jest to, że nie ma żadnej wartości użytkowej.
 • Voucher – nieraz jako prezent na 20-lecie pracy wybiera się voucher do SPA, zwiedzanie winnicy lub inną przyjemną aktywność niezwiązaną z pracą. Oczywiście w pakiecie z takim prezentem można podarować także dodatkowe dni płatnego urlopu, żeby można było szybko wykorzystać voucher!
 • Biżuteria lub zegarek – to bez wątpienia prezent o dużej wartości, jednak nie przez wszystkich lubiany. Na pewno zaletą takie prezentu jest jego trwałość. Jednak nie zawsze będzie dobrze pasować do gustu i poczucia estetyki konkretnej osoby.
 • Nagroda finansowa – najczęściej jest dodatkiem do innego, materialnego prezentu. Chociaż upominki są miłym gestem, wiadomo, że dodatkowa gotówka także jest ceniona przez pracowników, zwłaszcza w okresie nasilającej się inflacji. Czasami zamiast wpłaty na konto jako prezent na 10-lecie pracy wybiera się voucher na zakupy w konkretnym sklepie.
 • Obraz lub plakat – to pamiątka podoba do statuetki. Również nie ma wartości użytkowej, ale w przypadku tego prezentu liczy się raczej kreatywność. Ważne jest jednak wyczucie. Lepiej nie ryzykować na przykład z karykaturą, która mogłaby się nie spodobać obdarowanemu.

Jak widać pomysłów jest wiele, a szukając optymalnego rozwiązania może je ze sobą łączyć w ramach dostępnych możliwości i budżetu. Oprócz samej formy upominku istotny jest także sposób jego wręczenia. Idealnie, jeśli upominek wręczy osoba, które pozycja ma duże znaczenie w strukturach firmy. To może być na przykład prezes albo dyrektor zarządzający. Jeśli obdarowywanie upominkami ma się odbywać w innych okolicznościach niż w zwykłym dniu pracy, można to uczynić na przykład podczas integracji firmowej.

Jak przekazać prezent na jubileusz pracy?

Prezenty na jubileusz pracy zawodowej mogą także przysługiwać pracownikom zdalnym. W takiej sytuacji, jeśli nie ma możliwości bezpośredniego spotkania, pozostaje wysłać prezent na home office. W tej sytuacji nie można zapomnieć o odpowiednich życzeniach – najlepiej podpisanych odręcznie. Jak widać nawet w rozproszonych organizacjach można sprawiedliwie przyznawać rozmaite benefity i dbać o zadowolenie swoich pracowników.

Prezent na jubileusz pracy zawodowej - 6 pomysłów | jubileusz praca zdalna

Warto podkreślić, że przekazanie prezentu na jubileusz pracy zawodowej nie musi następować w konkretnym dniu, gdy rzeczywiście wypada taka okazja według dat na umowie. Można równie dobrze przesunąć datę o kilka tygodni i skorzystać z okazji, żeby za jednym razem obdarować kilku pracowników z odpowiednio długim stażem w organizacji.

Dlaczego warto ofiarować pracownikowi prezent z okazji okrągłej rocznicy w firmie?

W ramach podsumowania warto jeszcze raz podkreślić, jakie są korzyści z przyznawania nagród jubileuszowych pracownikom z długim stażem.

 • Większa lojalność pracowników – zatrudnieni chętniej pozostaną w firmie, widząc, że wieloletnie zaangażowanie jest nagradzane.
 • Wsparcie employer branding prezenty na jubileusz pracy zawodowej można traktować jako jedno z działań budujących wizerunek firmy jako pracodawcy. Przyznawanie nagród jubileuszowych to fakt, którym można pochwalić się na firmowej stronie internetowej albo w mediach społecznościowych. Takie inicjatywy pozwalają wyróżnić się na tle innych firm, które tego nie praktykują.
 • Wzrost motywacji pracowników poczucie doceniania zwiększa motywację do pracy i sprawia, że pracownicy są bardziej zaangażowani. Nie chodzi jedynie o poziom koncentracji czy dokładność w wykonywaniu zadań. Pracownicy, których szanuje się za staż pracy chętniej będą prezentować swoje pomysły i zgłaszać inicjatywy mające na celu usprawnienie procedur i poprawienie wydajności całego zespołu.

Prezent na jubileusz pracy powinien przysługiwać niezależnie od innych premii i bonusów. To oznacza, że za dobre wyniki pracy należy się premia, natomiast prezent na staż pracy jest odrębną kwestią, więc nie należy mieszać obu tych spraw.

Jeśli planujesz wdrożyć upominki jubileuszowe dla pracowników w Better Workplace służymy pomocą w tej kwestii. Mamy doświadczenie w przygotowywaniu i dystrybucji paczek jubileuszowych dla naszych Klientów. Chętnie podejmiemy się realizacji podobnych projektów także dla innych partnerów.

Paczki świąteczne dla pracowników

Sprawdzone pomysły na paczki dla pracowników

Czy ten artykuł okazał się przydatny?

Oceń wpis korzystając z gwiazdek

Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podziel się artykułem:
Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych:

Dailyfruits z siedzibą w Warszawie, ul. Posag 7 Panien 1a, 02-495 Warszawa (dalej „my”, „Dailyfruits”). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie: na adres podany powyżej z dopiskiem “Dane osobowe”
 • przez e-mail: daneosobowe@dailyfruits.pl
 • telefonicznie: 22 868 04 99

Cele przetwarzania:

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podstawy prawne przetwarzania:

Nasz uzasadniony interes

Odbiorcy danych:

Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Dailyfruits: podmioty świadczące usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmioty świadczące usługi związane z obsługą Użytkowników, podmioty prowadzące audyty oraz organy publiczne.

Prawa związane z przetwarzaniem danych:

 • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • prawo dostępu do danych
 • prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
 • prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
 • prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
 • prawo do przenoszenia Twoich danych osobowych,
 • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: https://betterworkplace.pl/polityka-prywatnosci  

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych:

Dailyfruits z siedzibą w Warszawie, ul. Posag 7 Panien 1a, 02-495 Warszawa (dalej „my”, „Dailyfruits”). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie: na adres podany powyżej z dopiskiem “Dane osobowe”
 • przez e-mail: daneosobowe@dailyfruits.pl
 • telefonicznie: 22 868 04 99

Cele przetwarzania:

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podstawy prawne przetwarzania:

Nasz uzasadniony interes

Odbiorcy danych:

Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Dailyfruits: podmioty świadczące usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmioty świadczące usługi związane z obsługą Użytkowników, podmioty prowadzące audyty oraz organy publiczne.

Prawa związane z przetwarzaniem danych:

 • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • prawo dostępu do danych
 • prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
 • prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
 • prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
 • prawo do przenoszenia Twoich danych osobowych,
 • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: https://betterworkplace.pl/polityka-prywatnosci