Podziękowania za współpracę – jak okazać wdzięczność pracownikom?

Z tego artykułu dowiesz się:

Pracownicy opuszczają firmy z różnych powodów – jedni przechodzą na emeryturę, inni szukają wyzwań zawodowych w innym miejscu. Zdarza się także, że o zakończeniu współpracy decyduje pracodawca. W momencie odejścia pracownika warto pamiętać o wyrażeniu wdzięczności za pracę. Jak podejść do tej kwestii, gdy organizacja jest zadowolona z pracownika, a co zrobić, gdy współpraca nie zawsze układała się idealnie? Dowiedz się, jak podziękować pracownikowi w różnych sytuacjach i podkreślić profesjonalne podejście firmy.

Offboarding – kluczowy element zakończenia współpracy

W obszarze zarządzania zasobami ludzkimi coraz ważniejszą rolę odgrywa offboarding, czyli proces odchodzenia pracownika z organizacji. Jest on równie istotny jak onboarding –obydwa z tych obszarów mają spore znaczenie dla utrzymania profesjonalnych relacji i budowania wizerunku firmy. Poprawnie przeprowadzony offboarding sprawia, że zarówno pracownik, jak i przedsiębiorstwo mogą pozytywnie zakończyć współpracę. Należy zaznaczyć, że takie działania mają znaczenie nie tylko wtedy, gdy firma jest w pełni zadowolona z danego pracownika. Często zdarza się, że współpraca pozostawała wiele do życzenia – mimo tego warto zakończyć ją pozytywnym akcentem.

Sytuacje, w których warto przygotować podziękowania dla pracownika

Zakończenie współpracy może być inicjatywą pracownika. O rozwiązaniu lub nieprzedłużeniu umowy może jednak zadecydować także pracodawca – czy to z uwagi na wyniki, czy zmiany w strukturze przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że nawet w takich sytuacjach warto wyrazić swoją wdzięczność, ponieważ może mieć to istotny wpływ na budowanie marki i wizerunku firmy.

Podziękowania nie zawsze muszą wiązać się ze zmianą pracy czy zwolnieniem. Zakończenie współpracy może mieć miejsce również wtedy, gdy pracownik odchodzi na emeryturę – zwłaszcza w przypadku dłuższego stażu warto przygotować na taką okazję coś szczególnego, np. imprezę pożegnalną czy indywidualny prezent. Podziękowania będą wskazane także w przypadku ruchów wewnątrz organizacji, np. jeśli pracownik odchodzi do innego działu, dostaje awans, przenosi się do innej lokalizacji czy kończy pracę nad aktualnym projektem.

Podziękowanie za współpracę powinno być przede wszystkim dopasowane do indywidualnej sytuacji danego pracownika. Jeśli dana osoba miała spory wkład w sukces firmy i odnotowała ważne osiągnięcia, sytuacja jest dość prosta. Jeżeli jednak zatrudnienie nie przyniosło oczekiwanych efektów, można zamiast tego skupić się m.in. na zaangażowaniu czy chęci do pracy. Podziękowanie może przybrać formę pisemnego listu, eleganckiego e-maila lub nawet krótkiego wystąpienia podczas pożegnalnego spotkania.

Podziękowanie za współpracę – różne scenariusze

Oprócz różnych sytuacji, w których warto przygotować podziękowanie, warto także wyróżnić kilka scenariuszy wymagających innego podejścia. Jak wspomnieliśmy, rozstanie z pracownikiem może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od tego, czy dana osoba przechodzi na emeryturę, przenosi się do innej firmy po udanym i owocnym stażu w obecnym przedsiębiorstwie, czy też została zwolniona z uwagi na niezadowalające wyniki. Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi poszczególnych sytuacji.

Podziękowanie dla pracownika odchodzącego na emeryturę

Przejście na emeryturę to znaczący etap w życiu każdego pracownika i moment refleksji nad wkładem w rozwój firmy. Podziękowanie za współpracę w takim momencie powinno być wyrazem uznania za lata pracy, które przyczyniły się do sukcesów organizacji. Spersonalizowane podziękowania mogą mieć formę eleganckiego listu, uroczystego przemówienia podczas oficjalnego pożegnania czy dopasowanego prezentu, który stanie się trwałą pamiątką tej ważnej chwili.

Podziękowania za współpracę – jak okazać wdzięczność pracownikom? | jubileusz brawo

Podkreślenie konkretnych projektów lub inicjatyw, które prowadził pracownik oraz indywidualnych umiejętności, to istotne elementy takiego podziękowania. Może to być również okazja do zaznaczenia wpływu pracownika na rozwój młodszych kolegów, którzy czerpali z jego doświadczenia i mądrości. Ważne jest, by podziękowania za współpracę, tak jak odejście z pracy, było serdeczne, osobiste i pełne ciepłych słów, które oddają wdzięczność firmy za lata zaangażowania.

Podziękowanie za współpracę a odejście pracownika z pracy

Jak wynika z badania „Mobilność zawodowa Polaków w 2024 roku” przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl, 44% badanych poszukuje obecnie nowej pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Dlatego warto być przygotowanym na zmiany kadrowe w przedsiębiorstwie. Zmiana miejsca zatrudnienia może wynikać z chęci rozwoju w innym kierunku czy zdobycia nowego doświadczenia. Oczywiście warto powalczyć o doświadczonego pracownika, ale jeśli negocjacje nie przyniosą efektu, należy zaakceptować jego decyzję bez „palenia mostów”. Nawet jeśli pracownik sam złożył wypowiedzenie, z pewnością ucieszy się z podziękowań czy drobnego upominku od szefa i zespołu. To mały gest, który może pozytywnie wpłynąć na opinię odchodzącego pracownika o byłym pracodawcy. Jeśli pracownik był istotnym członkiem zespołu o długim stażu, warto zastanowić się nad bardziej oficjalnym pożegnaniem, podobnie jak w przypadku przejścia na emeryturę.

Odejście niezadowolonego pracownika lub zwolnienie

Rozstanie z pracownikiem nie zawsze odbywa się w pozytywnej atmosferze. Nie brakuje sytuacji, w których jedna ze stron jest niezadowolona ze współpracy. Czy w takiej sytuacji firma powinna całkowicie pominąć podziękowania? Niekoniecznie – wciąż warto zadbać o dobre zakończenie współpracy, przygotowując przynajmniej krótkie podziękowania lub drobny gest. Dzięki temu można zadbać o pozytywny wizerunek firmy nawet w trudnej sytuacji, zachowując przy tym profesjonalizm i utrzymując dobre relacje z odchodzącym pracownikiem.

Podziękowania za współpracę – jak okazać wdzięczność pracownikom? | syndrom oszusta terapia

Krótki staż pracownika a podziękowania

Niekiedy zdarza się, że pracownik jest w firmie na tyle krótko, że nie zdąży wykazać swoich umiejętności czy wnieść faktyczną wartość do zespołu. W takiej sytuacji nadal warto pamiętać o podziękowaniach – może to być np. krótki, oficjalny e-mail, podkreślający zaangażowanie i chęć do współpracy.

Podziękowania za zakończenie projektu, gdy pracownik zostaje w firmie

Zakończenie pracy nad projektem, zmiany w strukturze firmy czy zmiany strategii przedsiębiorstwa – takie sytuacje również mogą oznaczać rozstanie z pracownikiem przynajmniej dla osób zarządzających danym działem, nawet jeśli ten nie odchodzi do innej firmy. To kolejna sytuacja, w której podziękowania mogą być dobrym pomysłem. W ten sposób można przyczynić się do poprawy relacji między zespołami i zwiększyć efektywność komunikacji w firmie. Takie działania są również przykładem dobrych traktów i standardów organizacji. Pracownicy, którzy otrzymują spersonalizowane podziękowania za swój wkład, często czują się bardziej związani z firmą i zmotywowani do utrzymywania wysokiego poziomu pracy. Dodatkowo dokumentowanie takich podziękowań może służyć jako wartościowy materiał do ewaluacji pracowników i do budowania historii sukcesu firmy, co może być użyteczne podczas rekrutacji nowych talentów czy w działaniach marketingowych firmy.

Jak napisać podziękowanie za współpracę? Przykłady

Wyrażenie wdzięczności za współpracę jest nieodzownym elementem kultury korporacyjnej, który wpływa na budowanie pozytywnych relacji zawodowych i wzmacnia morale zespołu. Dobre podziękowania powinny być szczere, spersonalizowane i odzwierciedlać rzeczywisty wkład pracownika w funkcjonowanie firmy. Jak napisać podziękowanie za współpracę lub wyrazić wdzięczność w inny sposób?

Listy i e-maile

Przykład 1: Oficjalny list

Szanowna Pani Anno,

Pragnę wyrazić moje głębokie uznanie za Pani nieoceniony wkład w rozwój naszej firmy. Dzięki Pani zaangażowaniu i profesjonalizmowi udało nam się zrealizować wiele kluczowych projektów, które znacząco wpłynęły na nasz sukces. Pani determinacja i innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów były dla nas wszystkich inspiracją. Jestem przekonany, że Pani osiągnięcia będą jeszcze długo wspominane w naszym zespole.

Z wyrazami szacunku
Jan Kowalski

Dyrektor Generalny

Przykład 2: Podziękowanie w e-mailu za udział w projekcie

Drogi Marku,

Chciałbym serdecznie podziękować za Twoje zaangażowanie w projekt X. Twoje wyjątkowe umiejętności analityczne i zdolność do pracy pod presją czasu były kluczowe dla osiągnięcia naszych celów. Twoje pomysły i ciężka praca naprawdę wpłynęły na projekt i zostały docenione przez cały zespół. Dziękuję za Twoją nieocenioną pomoc.

Pozdrawiam

Karolina Nowak
Kierownik Projektu

Przykład 3: Podziękowanie podczas spotkania firmowego

Drodzy współpracownicy,

Chciałbym dzisiaj szczególnie wyróżnić Panią Monikę Kowalską za jej wyjątkowy wkład w nasz ostatni projekt. Monika wykazała się nie tylko ogromnym zaangażowaniem, lecz także kreatywnością i profesjonalizmem na najwyższym poziomie. Dzięki jej pracy osiągnęliśmy znakomite wyniki, które przekroczyły nasze oczekiwania. Moniko, dziękuję za Twoją niestrudzoną pracę i inspirujące podejście. Proszę o brawa dla Moniki!

Przykład 4: Podziękowanie z upominkiem

Drogi Piotrze,

Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność za Twoje wyjątkowe zaangażowanie i ciężką pracę w ciągu ostatnich miesięcy. Twoja determinacja i profesjonalizm są dla nas wszystkich inspiracją. W ramach podziękowania proszę przyjąć ten drobny upominek – voucher do Twojej ulubionej kawiarni. Mam nadzieję, że sprawi Ci przyjemność. Jeszcze raz dziękuję za Twoją pracę i zaangażowanie.

Z pozdrowieniami

Anna Zielińska
Menedżer Działu

Przykład 5: Podziękowanie podczas pożegnalnego lunchu

Drogie koleżanki i koledzy,

Zebraliśmy się tutaj, aby podziękować Marcinowi za jego niestrudzoną pracę i wkład w rozwój naszej firmy. Marcin, Twoje zaangażowanie, wiedza i profesjonalizm były dla nas wszystkich ogromnym wsparciem. Twoje pomysły i inicjatywy znacząco przyczyniły się do naszych sukcesów. Chciałbym życzyć Ci powodzenia w przyszłych przedsięwzięciach i mam nadzieję, że nasze drogi jeszcze się skrzyżują. Dziękujemy i wszystkiego najlepszego!

Z poważaniem

Joanna Nowak
HR Manager

Podziękowania za współpracę są formą dobrych manier oraz istotnym elementem budowania pozytywnych relacji zawodowych i wizerunku firmy. Niezależnie od formy – listu, e-maila, publicznego uznania, upominku czy spotkania pożegnalnego – ważne jest, aby były szczere, spersonalizowane i dotyczyły prawdziwych osiągnięć i wkładu pracowników. Takie gesty budują kulturę wdzięczności i wzajemnego szacunku, co przekłada się na większą motywację i zaangażowanie całego zespołu.

Podziękowanie za współpracę – co jeszcze warto w nim uwzględnić?

Dobrze napisane podziękowanie za współpracę cementuje relacje i jednocześnie otwiera drzwi na przyszłość. Możesz wzbogacić swoje podziękowanie, dodając cytat lub wspomnienie, które było znaczące dla Waszej współpracy, co może wzmocnić emocjonalny wymiar wiadomości. Pamiętaj, że prawdziwość i autentyczność są najważniejsze, aby Twoje słowa były rzeczywiście odczuwane jako serdeczne i prawdziwe.

Zastanów się nad dodaniem fragmentu zachęcającego do reakcji, takiego jak zaproszenie do dalszego kontaktu czy nawet prośba o feedback o Twojej współpracy. To pokaże, że jesteś otwarty na rozwój i cenisz opinie innych, a także utrzyma otwarte kanały komunikacji, które mogą być wartościowe w przyszłości. Im bardziej osobiste i przemyślane są Twoje podziękowania za współpracę, tym większe szanse, że zostaną ciepło przyjęte i zapamiętane.

style zarządzania w miejscu pracy

Wpływ podziękowań na employer branding

Podziękowania dla pracowników są ważnym elementem budowania marki pracodawcy (employer branding). Firmy, które regularnie doceniają swoich pracowników, zyskują reputację przyjaznych miejsc pracy. To z kolei przyciąga nowe talenty i zmniejsza rotację pracowników. Publikowanie informacji o sukcesach i podziękowań na firmowych kanałach komunikacji może dodatkowo wzmocnić pozytywny wizerunek firmy w oczach potencjalnych kandydatów.

Podziękowania dla pracowników a rozwój

Nie można pominąć także wpływu podziękowań na rozwój zespołu. Uznanie konkretnych osiągnięć i wkładu w projekty może motywować do dalszego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji, co ostatecznie przekłada się na korzyści dla całej firmy. Ważne jest, aby regularnie wyrażać wdzięczność i uznanie dla pracy każdego członka zespołu. Takie działanie może przyczynić się do budowania zdrowej rywalizacji w zespole, gdzie każdy stara się dać z siebie jak najwięcej, wiedząc, że jego wysiłki zostaną zauważone i docenione.

Podziękowania a długofalowy rozwój firmy

Podziękowania za współpracę mają znaczący wpływ na długofalowy rozwój firmy. Wykazywanie uznania dla pracowników, zwłaszcza w momentach zakończenia współpracy, może prowadzić do poprawy reputacji firmy na rynku pracy, co jest kluczowe w przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów. Kiedy pracownicy dzielą się pozytywnymi doświadczeniami o swoim poprzednim miejscu pracy, wzrasta zainteresowanie potencjalnych kandydatów dołączaniem do organizacji. Co więcej, takie praktyki mogą budować trwałe relacje zawodowe, które mogą zaowocować w przyszłości, np. poprzez powroty wartościowych pracowników lub współpracę w ramach projektów zewnętrznych.

Podziękowanie za współpracę wymaga odpowiedniego podejścia. Wyrażając wdzięczność, pamiętaj o szczerości i osobistym podejściu. Dzięki temu zakończysz współpracę w pozytywnej atmosferze, a także umocnisz swoją profesjonalną sieć kontaktów na przyszłość.

Czy ten artykuł okazał się przydatny?

Oceń wpis korzystając z gwiazdek

Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podziel się artykułem:
Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych:

Dailyfruits z siedzibą w Warszawie, ul. Posag 7 Panien 1a, 02-495 Warszawa (dalej „my”, „Dailyfruits”). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie: na adres podany powyżej z dopiskiem “Dane osobowe”
 • przez e-mail: daneosobowe@dailyfruits.pl
 • telefonicznie: 22 868 04 99

Cele przetwarzania:

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podstawy prawne przetwarzania:

Nasz uzasadniony interes

Odbiorcy danych:

Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Dailyfruits: podmioty świadczące usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmioty świadczące usługi związane z obsługą Użytkowników, podmioty prowadzące audyty oraz organy publiczne.

Prawa związane z przetwarzaniem danych:

 • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • prawo dostępu do danych
 • prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
 • prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
 • prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
 • prawo do przenoszenia Twoich danych osobowych,
 • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: https://betterworkplace.pl/polityka-prywatnosci  

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych:

Dailyfruits z siedzibą w Warszawie, ul. Posag 7 Panien 1a, 02-495 Warszawa (dalej „my”, „Dailyfruits”). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie: na adres podany powyżej z dopiskiem “Dane osobowe”
 • przez e-mail: daneosobowe@dailyfruits.pl
 • telefonicznie: 22 868 04 99

Cele przetwarzania:

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podstawy prawne przetwarzania:

Nasz uzasadniony interes

Odbiorcy danych:

Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Dailyfruits: podmioty świadczące usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmioty świadczące usługi związane z obsługą Użytkowników, podmioty prowadzące audyty oraz organy publiczne.

Prawa związane z przetwarzaniem danych:

 • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • prawo dostępu do danych
 • prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
 • prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
 • prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
 • prawo do przenoszenia Twoich danych osobowych,
 • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: https://betterworkplace.pl/polityka-prywatnosci