Początki Dailyfruits w 2010 roku wiążą się właśnie z dystrybucją owoców, a konkretnie skrzynek z jabłkami. Trzeba było przejść naprawdę długą drogę, żeby ta skrzynka nie była w biurach jedynie ciekawostką, a powszechnie znanym elementem biurowej rzeczywistości. Bo dziś owoce w pracy widok równie częsty jak catering o Pana Kanapki albo ekspres do kawy w firmowej kuchni. Co miesiąc dostarczmy 500 ton owoców z których korzysta ok 200 000 pracowników.
Niezależnie od faktów wokół dostaw owoców narosło wiele mitów. Najwyższy czas, żeby się z nimi rozprawić!
Owoce muszą być w czwartek
Skąd popularność owocowych czwartków? Czy owoce dla pracowników mogą być także w poniedziałek, wtorek albo w środę? A może czwartek ma jakąś magiczną moc?
Tak naprawdę zdrowe przekąski dla pracowników powinny być dostępne codziennie. W końcu dietetycy powtarzają, żeby każdego dnia jeść minimum 400 gramów warzyw i owoców – a nie tylko w czwartek! Wielu naszych Klientów świetnie to rozumie i decyduje się na owocowe dostawy codziennie. Jak łatwo się domyślić takie rozwiązanie funkcjonuje u nas od lat. Wielu Klientów jednak decyduje się na dostawy raz w tygodniu lub dwa razy w tygodniu ze względu na niższy koszt takiego benefitu. Co ciekawe zdecydowanie najwięcej dostaw w tygodniu nie realizujemy w czwartek tylko w poniedziałek!
Owoce do biura zamiast podwyżki to mit!
Nie znając realnych kosztów różnych benefitów można mieć całkowicie błędne wyobrażenie na temat ich roli i alternatywnych rozwiązań. Ileż to już razy miałem okazję czytać teksty typu „Po co owoce? Lepiej dać ludziom podwyżkę”. Albo „Słabe wynagrodzenie, ale za to mają owocowe czwartki ”. W rzeczywistości owoce to najtańszy benefit na rynku. Regularne dostawy owoców do firmy w przeliczeniu na 1 pracownika to często wydatek na poziomie 10-15 zł miesięcznie. Chcielibyście dostać podwyżkę na poziomie 10 zł? No chyba nie!
Owoce to często po prostu dodatkowy element przeważający na korzyść pracodawcy. W sytuacji gdy kilka sąsiadujących ze sobą firm oferuje praktycznie identyczne warunki zatrudnienia i podobne stawki, owocowe dostawy mogą być wyróżnikiem, który sprawi, że łatwiej będzie znaleźć kandydatów do podjęcia zatrudnienia.
Owoce tak, ale nie tylko do biura!
Skrzynki pełne owoców szybko przyjęły się w biurach stając się częścią korporacyjnego stylu życia. Czy to znaczy, że pracownicy umysłowi potrzebują ich bardziej niż pracownicy fizyczni? Absolutnie nie! Porcja witamin i zdrowia energia potrzebna jest każdemu niezależnie od formy zatrudnienia i specyfiki pracy. Dlatego owoce dostarczmy nie tylko do biur, ale te do wielu zakładów produkcyjnych. W tych miejscach często zapotrzebowanie na zdrowe przekąski jest nawet większe, bo trudno o dostęp z innych źródeł. Zakłady przemysłowe często są oddalone od centrów miast i sklepów, więc drugie śniadanie można albo przynieść z domu albo dostać od pracodawcy. Ta druga opcja to duże udogodnienie dla tysięcy zatrudnionych!
Nieważne co pracownik je – ważne jak pracuje!
Nie brakuje głosów, że pracodawca nie powinien interesować się stanem zdrowia swoich pracowników, a jedynie rozliczać go z realizacji swoich zadań. Ten sposób myślenia jest bardzo anachroniczny. W rzeczywistości zdrowie fizyczne i psychiczne to bardzo ważny aspekt wpływający na efektywność, koncentrację na zadaniach i zaangażowanie. Oprócz tego kłopoty zdrowotne zespołu to także kłopoty dla firmy, bo to przekłada się wprost na liczbę absencji w pracy. Jak duża jest skala problemu? W 2017 roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich 229 000 000 dni! Szacuje się, że kosztowało to przedsiębiorców ponad 6 miliardów złotych!
Owoce w firmie sprawią, że pracownicy będą zdrowi
Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych to proces złożony i skomplikowany, a przejścia na zdrową dietę nie ogranicza się do zjedzenia jabłka albo banan z owocowej skrzynki. Dlatego dostawy zdrowych przekąsek do biura to oczywiście krok we właściwą stronę – pierwszy, ale nie ostatni. Chcąc stworzyć prawdziwy program edukacji żywieniowej w firmie trzeba myśleć też o wielu innych elementach takich jak:
- edukacja w miejscu pracy poprzez dystrybucję plakatów, ulotek, materiałów informacyjnych,
- wykłady dietetyczne realizowane stacjonarnie lub online,
- spotkania grupowe i indywidualne konsultacje pracowników z dietetykiem,
- wykonywanie badań składu ciała i wieku metabolicznego pracowników za pomocą specjalistycznych urządzeń,
- zapewnienie zdrowych produktów innych niż owoce – na przykład soków, bakalii, ziół, miodu, wieloziarnistego pieczywa, produktów śniadaniowych,
- wprowadzanie prozdrowotnej kultury organizacyjnej
Owoce w pracy – tak czy nie?
Jak widać wciąż funkcjonuje wiele mitów związanych z dystrybucją owoców dla pracowników, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.
Czy ten artykuł okazał się przydatny?
Oceń wpis korzystając z gwiazdek
Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.