Wzrost świadomości zdrowotnej sprawił, że pracodawcy coraz chętniej inwestują w benefity wspierające profilaktykę. Jednym z trendów corporate wellness, na który warto zwrócić uwagę, są masaże biurowe.
Czym jest masaż biurowy work-site?
Masaż biurowy to jeden z benefitów realizujących strategię wellbeingową organizacji. Polega na tym, że pracownik w godzinach pracy może skorzystać z usług profesjonalnego masażysty. Masażu biurowego nie należy jednak utożsamiać z klasycznym. Czym więc różnią się te dwie formy? Przede wszystkim: osoba, która jest masowana w biurze, nie musi odkrywać ciała. Specjalista wykonuje masaż przez ubranie. Nie korzysta przy tym z żadnego rodzaju olejków czy innych preparatów natłuszczających. Pracownik nie musi się więc specjalnie przebierać, nie ma także ryzyka zabrudzenia ubrania. Dzięki temu pracodawca nie musi tworzyć specjalnej, wydzielonej przestrzeni zapewniającej osobie masowanej intymność.
Masażysta wykonuje masaż na specjalnym przenośnym fotelu, który można z łatwością dostosować do budowy ciała konkretnej osoby. Fotel nie zajmuje wiele miejsca, w związku z tym masaż może odbywać się w dowolnym pomieszczeniu (najczęściej jest to pokój socjalny lub salka konferencyjna).
Masaż biurowy najczęściej trwa od 15 do 30 minut. W tym czasie masażysta szczególnie skupia się na odcinku szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, obręczy barkowej, rękach i nadgarstkach, czyli tych partiach ciała, które są najbardziej przeciążone podczas pracy biurowej. Dzięki odpowiednio dobranym technikom osoba masowana szybko odczuwa redukcję dolegliwości i poprawę samopoczucia.
Masaż work-site – korzyści dla pracowników
Regularny masaż w miejscu pracy:
- minimalizuje lub eliminuje dolegliwości bólowe m.in. w obrębie głowy, szyi, pleców, barków i rąk spowodowane długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji;
- zmniejsza poziom stresu w pracy;
- pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników i atmosferę w biurze;
- dodaje energii, poprawia efektywność i kreatywność.
Dzięki temu, że masaż jest wykonywany w godzinach pracy, osoba zatrudniona nie musi poświęcać czasu wolnego na wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym lub może je znacząco ograniczyć. Regularny masaż biurowy sprawia, że pracownicy rzadziej skarżą się na dolegliwości bólowe związane z długotrwałą pracą w jednej pozycji. Rzadziej też chodzą z tego powodu na zwolnienia.
Masaż biurowy – jak to zorganizować?
Masaż work-site, tak jak każdy dodatek pozapłacowy, powinien realizować strategię benefitową firmy, czyli odpowiadać na aktualne potrzeby osób zatrudnionych. To bonus, który jest szczególnie popularny w firmach z branży IT i nowych technologii, gdzie wszystkie obowiązki związane są z obsługą komputera, w związku z czym pracownicy są zmuszeni do długotrwałego przebywania w tej samej pozycji.
- Znajdź firmę, która wykonuje tego typu usługi (zorganizuj wizytę pokazową, podczas której pracownicy będą mogli zobaczyć, na czym polega masaż biurowy).
- Wybierz razem z pracownikami dzień lub dni, w których w biurze pojawi się masażysta.
- Poproś, aby osoby, które chcą danego dnia skorzystać z masażu, z odpowiednim wyprzedzeniem wpisały się na listę (np. za pomocą edytowalnego arkusza kalkulacyjnego). Dzięki temu łatwiej będzie ułożyć harmonogram dla masażysty i zachować ciągłość pracy.
Cena masażu biurowego jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim od liczby osób, które chciałyby z tego benefitu skorzystać, a także wybranej przez pracodawcę formuły masażu (krótkie 15-minutowe masaże będą tańsze niż spotkania półgodzinne).
Inne benefity wspierające zdrowie i dobre samopoczucie pracowników
Masaż work-site to tylko jeden z dodatków związanych z corporate wellness. Doskonale łączy się z innymi benefitami wspierającymi wzrost świadomości zdrowotnej, takimi jak: przekąski do biura w postaci owoców, warzyw czy bakalii, a także profilaktycznymi eventami dla pracowników.
Czy ten artykuł okazał się przydatny?
Oceń wpis korzystając z gwiazdek
Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.