Zaangażowanie pracowników – dlaczego jest ważne?
Instytut Gallupa szacuje, że brak zaangażowania pracowników powoduje straty w produktywności na poziomie 46%. To liczba, która może działać na wyobraźnię! Co więcej zaangażowany pracownik nie tylko pracuje efektywniej, ale też jest mniej skłonny do odejścia – na przykład do konkurencyjnej firmy.
Warto dodać do tego wyniki badań Corporate Leadership Council, które wykazały, że pracownik zaangażowany daje z siebie 57% wysiłku więcej niż niezaangażowany. 10% wzrost zaangażowania powoduje 6% przyrost wkładu pracy.
Zaangażowani pracownicy są wstanie zmotywować swoich kolegów do wzmożonego wysiłku, a także są bardziej kreatywni i innowacyjni. Częściej znajdują rozwiązania w trudnych sytuacjach i lepiej optymalizują procesy.
Na podstawie tych danych widać wyraźnie, że inwestycja w zaangażowanie pracowników szybko się zwróci. Alternatywą jest niska produktywność i większa rotacja. A co za tym idzie kosztowne prowadzenie rekrutacji, a także konieczność przeznaczenia czasu obecnych pracowników w szkolenia i wdrażanie nowych w strukturę firmy i zakres obowiązków.
Wiadomo zatem, że zaangażowanie pracowników firmy na wysokim poziomie to ważny cel dla Działów Personalnych. Tylko jak ten cel osiągnąć?
Od czego zależy zaangażowanie pracowników?
Na zaangażowanie pracowników w pełnione obowiązki składa się wiele różnych czynników. W tym miejscu wymienimy kilka najważniejszych.
- Wynagrodzenie – bez satysfakcjonującej kwoty za pracę trudno spodziewać się zaangażowania. To wysokość wynagrodzenia jest jednym z głównych czynników wpływających na decyzję o podjęciu zatrudnienia. Między innymi stąd będący tematem licznych dyskusji postulat, aby firmy szukając pracowników podawały na etapie ogłoszenia widełki płacowe.
- Poczucie docenienia – trudno o zaangażowanie, gdy nie widzimy, że nasza praca jest doceniana. Przy czym kwestia doceniania to nie tylko premie za zrealizowane zadania (chociaż gratyfikacje finansowe też są ważne). Jest wiele innych sposobów na pokazanie, że doceniamy swój zespół – publiczne pochwały na forum zespołu, dodatkowe dni wolne czy drobne upominki!
- Atmosfera w pracy – jeśli jest przyjazna wzrasta motywacja, jeśli pracownicy odbierają atmosferę negatywnie jest na odwrót. Według sondażu, który przeprowadziliśmy w 2021 roku w największym stopniu na atmosferę wpływają ludzie. Najwięcej bo aż 58% ankietowanych wskazało współpracowników i przełożonych jako kluczowy element tworzący atmosferę. Na drugim miejscu znalazły się eventy integracyjne, wspólne posiłki i aktywności sportowe (istotne dla 47% ankietowanych).
- Zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników – trudno skupić się na swoich służbowych zadaniach, jeśli mamy problemy z własnym zdrowiem. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby pracodawca wspierał na wiele sposobów dobrostan pracowników. Rola pracodawcy nie ogranicza się tutaj do zapewniania wszystkim pakietów prywatnej opieki medycznej. Można zrobić znacznie więcej w kwestii profilaktyki zdrowotnej i wiele firm doskonale to rozumie. Wśród konkretnych działań w tym zakresie można wymienić chociażby dostawy owoców i innych zdrowych przekąsek do biur, organizowanie wykładów z dietetykiem i indywidualnych konsultacji dietetycznych z pomiarem wieku składu ciała i wieku metabolicznego, a także popularne w trakcie pandemii konsultacje psychologiczne online.
- Identyfikowanie się z firmą i jej wartościami – dużo łatwiej pracować na rzecz firmy, której wartości są nam bliskie. Stąd nacisk na działania CSR, ekologiczne rozwiązania czy wsparcie dla małych lokalnych biznesów czy inicjatyw charytatywnych. Większość liczących się pracodawców stara się wykazać, że buduje swój biznes w sposób etyczny z poszanowaniem środowiska naturalnego i zasad zrównoważonego rozwoju. Pracownicy jednak sami mogą ocenić czy te intencje są szczere, czy to tylko pozorowane działania na pokaz. W tym roku wiele w oczach pracowników zyskały organizacje, które aktywnie zaangażowały się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Te działania pozytywnie oceniło 87% pracowników
Jak w praktyce zaangażować swoich pracowników?
W każdej organizacji potrzeby mogą być trochę inne, niemniej w tym miejscu warto wymienić przynajmniej kilka rozwiązań, które przez ostatnie lata się sprawdzały.
Edukacja żywieniowa
Ważny element budujący zdrowie pracowników – szczególnie teraz! Obecnie ponad 40% pracowników cierpi na nadwagę i otyłość, w trakcie pandemii Polakom przybyło średnio 4-6 kg. Co trzeci pracownik przyznaje się do tego, że zajada stres. To wszystko sprawia, że dietetycy w firmie stają się mile widziani, bo pomagają rozwiązań wiele problemów. Kłopoty zdrowotne czy brak akceptacji dla własnej sylwetki mogą przełożyć się na niski poziom satysfakcji z pracy i szerzej satysfakcji z życia.
Doskonale widzimy te potrzeby na nie odpowiadamy. Przeprowadziliśmy ponad 600 eventów dietetycznych, zorganizowaliśmy 350 wykładów dietetycznych po polsku i ponad 150 po angielsku, ponad 3000 osób skorzystało z naszych konsultacji indywidualnych.
Paczki dla pracowników
Tradycyjnie firmy wręczają upominki przede wszystkim w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Nie ma w tym przypadku, wszak święta przypadają pod koniec roku, a to zawsze dobry czas na wszelkiego rodzaju podsumowania i właśnie indywidualne nagrody. Okazji do wręczania prezentów jest jednak znacznie więcej. Chętnie pomagamy przygotować upominki na Wielkanoc, paczki na Dzień Dziecka, paczki jubileuszowe dla najbardziej lojalnych pracowników, a także pakiety welcome pack czy welcome back pack z okazji powrotu do biura po dłuższej nieobecności.
Śniadania firmowe
Tak jak wspomniałem wcześniej, wspólne posiłki skutecznie budują przyjazne środowisko pracy. Dobrym momentem do rozmów i integracji jest śniadanie w większym gronie. To, że wspólne spożywanie posiłków zbliża to także fakt potwierdzony naukowo!
Eventy online i akcje specjalne
Jeśli w firmie pojawia się ciekawy pomysł, nie ma przeszkód, aby wcielić go w życie. Pracownicy mogą być zaangażowani w wiele aktywności nie mających nic wspólnego z obowiązkami służbowymi. Co może wspierać firmowy team building? Na przykład wspólne warsztaty kulinarne, przekazanie pracownikom zestawów do domowej uprawy ziół albo przepisu i składników na przygotowanie domowych owocowych lodów.
Chcesz żebyśmy pomogli Ci budować zaangażowanie pracowników?
Na pewno znajdziemy rozwiązania dla Twojej firmy!
Czy ten artykuł okazał się przydatny?
Oceń wpis korzystając z gwiazdek
Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.