Dzień Doceniania Pracownika – kiedy wypada i jak go świętować?

Z tego artykułu dowiesz się:

Wiesz czym jest Dzień Doceniania Pracownika? Nie jest to powszechnie znane święto, jednak wśród pracowników działów HR staje się coraz bardziej rozpoznawalne. Zwiększa się również grono pracowników, którzy zetknęli się z taką inicjatywą albo w obecnej firmie, albo na innym etapie kariery zawodowej.

Kto i kiedy wymyślił Dzień Doceniania Pracownika?

Po raz pierwszy w 1995 roku w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawcą tego święta jest ekspert od motywacji, Bob Nelson. Amerykanin, który jest autorem bestsellerowej książki „1001 sposobów na nagradzanie pracowników na podstawie swoich licznych badań w różnych organizacjach wykazywał jaka siła drzemie w docenianiu pracowników. Jego poglądy trafiły na podatny grunt, bo o Dniu Doceniania Pracownika (Employee Appreciation Day) usłyszano na całym świecie.

Kiedy przypada Dzień Doceniania Pracownika w 2024 roku

Dzień Docenienia pracownika obchodzony jest tradycyjnie w 1 piątek marca. To oznacza, że 2024 roku święta wypada 1 marca. W kolejnych latach dokładna data będzie inna, ponieważ jest to święto ruchome.

 • Dzień Doceniania Pracownika 2025 przypada 7 marca
 • Dzień Doceniania Pracownika 2026 przypada 6 marca
 • Dzień Doceniania Pracownika 2027 przypada 5 marca

Pomysły na udany Dzień Doceniania Pracownika w firmie

O zbliżającym się dniu Doceniania Pracownika warto z wyprzedzeniem poinformować używając do tego firmowych kanałów do komunikacji wewnętrznej. Pracownicy powinni mieć świadomość, że w tym dniu może się wydarzyć coś wyjątkowego – chociażby po to, żeby w tym dniu nie brać urlopu, gdy nie ma takiej konieczności, a zamiast tego włączyć się aktywnie w świętowanie.

Co zorganizować, żeby Dzień Doceniania Pracowników został pozytywnie zapamiętany? Na pewno dobrym pomysłem będzie jakaś forma poczęstunku.

Świetnym sposobem na świętowanie dnia Docenienia Pracowników może być na przykład śniadanie firmowe. Wspólny posiłek w gronie współpracowników to niecodzienne wydarzenie, a przy tym okazja do integracji przy suto zastawionym stole.

Dzień Doceniania Pracownika - kiedy wypada i jak go świętować? | sniadanie firmowe dzien doceniania pracownikow

Ciekawym pomysłem jest także zorganizowanie eventu z przygotowywaniem świeżych soków, lemoniady czy innych zdrowych napojów. Jeśli pracownicy preferują zdrowy styl życia poczęstunek może obejmować także świeże owoce egzotyczne, bakalie, batony zbożowe.

W Dniu Doceniania Pracownika można zorganizować także różnego rodzaju konkursy i loterie, a także aktywności sportowe, jeśli tylko pogoda będzie temu sprzyjać.

Kreatywny pomysłem na Dzień Doceniania Pracownika jest zorganizowanie wspólnych warsztatów kulinarnych z udziałem pracowników. Co ciekawe taki event może odbywać się także w formule online! Wówczas live cooking to wydarzenie prowadzone przez profesjonalnego mistrza kuchni, który łączy się z uczestnikami na czasie wideo. Warto rozważyć tę opcję, jeśli zespół pracuje na home office.

Dzień Doceniania Pracownika - kiedy wypada i jak go świętować? | gotowanie online

Pamiętaj, że wszystkie atrakcje przewidziane na ten dzień powinny odbywać się w godzinach pracy. Jeśli specjalne wydarzenia zaplanujesz na godziny wieczorne może okazać się to zniechęcające i frekwencja będzie niska. Docenianie nie polega przecież na tym, żeby firmie poświęcać dodatkowy, prywatny czas!

Jaki prezent na Dzień Doceniania Pracownika?

Powszechnie znany sposobem na pokazanie, że kogoś doceniamy jest wręczenie prezentu. Jak wiadomo liczy się gest, a nie wartość materialna upominku, jednak należy zachować ostrożność. Firmy, które chciały podarować bardzo tani prezent (na przykład jedną czekoladkę dla każdego pracownika) miały przez to wizerunkowe kłopoty mimo dobrych intencji.

Najważniejsze w upominku jest atrakcyjne, estetyczne opakowanie, a także prawdziwe i szczere życzenia z tej okazji. Co jeszcze może stanowić dobry prezent na Dzień Docenienia Pracownika? Popularne są różnego rodzaju karty podarunkowe i vouchery na różne usługi czy zakupy w popularnych sieciówkach. Poza tym można sięgać po standardowe, bezpieczne rozwiązania jak dobrej jakości słodycze (czekolada, praliny), ładny kubek, inspirująca książka, zestawy z kawą i herbatą.

Dzień Doceniania Pracownika - kiedy wypada i jak go świętować? | prezent dla pracownika

Dlaczego warto doceniać pracownika nie tylko od święta?

Dzień Doceniania Pracownika to symboliczne święto i pretekst do dyskusji na temat potrzeby doceniania swoich pracowników oraz formy w jakiej miałoby się to odbywać. Warto przy tej okazji rozmawiać o korzyściach, które daje docenianie pracowników na co dzień, a nie tylko przez jeden, wybrany dzień w roku.

Właściwe docenienie pracownika to poważny problem na całym świecie. Mówi się o tym w kontekście różnych niepokojących zjawisk obserwowanych w ostatnich miesiącach jak wielka fala odejść czy cicha rezygnacja. Obserwowany w wielu firmach problem wypalenia zawodowego biorą się z różnych przyczyn. Wśród nich jest oczywiście brak motywacji. Pracownicy nie chcą angażować się w swoje obowiązki, gdy widzą, że ich wysiłki nie są odpowiednio doceniane. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tutaj wyłącznie o wynagrodzenie finansowe i benefity. Menedżerowie często zapominają o takich podstawowych sprawach jak pozytywny feedback, podziękowanie za trud włożony w wymagających projekt czy drobny, symboliczny upominek.

Dzień Doceniania Pracowników

Dzień Doceniania Pracownika to powód, żeby przypomnieć o potrzebie doceniania wszystkich zatrudnionych w organizacji – niezależnie od ich roli, poziomu stanowiska czy działu w którym pracują. Docenienie pracownika w odpowiedni sposób przynosi wiele potencjalnych korzyści:

 • Mniejsza rotacja pracowników – ponieważ pracownicy, którzy czują się doceniani nie będą chcieli odchodzić;
 • Wyższy poziom zaangażowania – bo doceniani pracownicy bardziej się starają, widząc że ich praca ma sens;
 • Wsparcie działań Employer Branding – doceniani pracownicy chętnie piszą pozytywnej opinie na temat organizacji w której pracują. Zadowolony pracownik z chęcią opisze swoje doświadczenia w social media – szczególnie na Linkedin, co więcej zapytany o polecenie firmy przez znajomego z branży, który rozważa aplikowanie, raczej będzie rekomendował firmę, gdzie sam czuje się doceniany. W obliczu różnych wizerunkowych kryzysów marki, pracownicy mogą także zaangażować się aktywnie w bronienie wizerunku organizacji. To wszystko sprzyja utrzymaniu najlepszych specjalistów i rekrutowaniu najlepszych talentów na nowe stanowiska. Oczywiście pod warunkiem, że umiejętnie są prowadzone także inne działania z zakresu Employer Branding.

Kto ma największy wpływ na docenienie pracownika?

Idea doceniania pracowników powinna być obecna na wszystkich szczeblach. Bez zgody zarządu czy ścisłego kierownictwa firmy na działania w tym kierunku trudno mówić o sukcesie – same starania działów HR przecież nie wystarczą. Poza tym obserwacje w wielu firmach prowadzą do jeszcze jednego ważnego wniosku – największy wpływ na poczucie docenienia pracownika mają bezpośredni przełożeni. Nawet najbardziej wyszukane działania centrali nie sprawdzą się, jeśli polityki doceniania pracowników nie będą wdrażać menedżerowie na najniższych szczeblach.

Warto zwiększać świadomość w tej kwestii prowadząc umiejętne działania w ramach komunikacji wewnętrznej w firmie oraz organizując odpowiednie szkolenia w tym zakresie.

Dobrze jest kontrolować sposób w jaki przełożeni komunikują się na co dzień z pracownikami. Ogólny poziom zadowolenia z pracy i poczucie doceniania można też badać korzystając z różnego rodzaju badań ankietowych.

Dzień Doceniania Pracownika - kiedy wypada i jak go świętować? | doceniania pracownika menedzer

Powszechnie znanym sposobem na budowanie poczucia doceniania wśród pracowników są wręczane co roku paczki i upominki świąteczne. Boże Narodzenie to najlepsza okazja do podarowania upominku. Jest jednak wiele innych. Niektóre firmy praktukują na przykład paczki jubileuszowe dla pracowników, którzy są w organizacji na przykład przez 5, 10 czy 15 lat.

Dzień Docenienia Pracownika – podumowanie

Najbliższy Dzień Doceniania Pracownika przypada 1 marca 2024. Warto zapisać tę datę w kalendarzu i przygotować się w odpowiedni sposób do celebrowania tego święta. Odpowiedni sposób na Dzień Doceniania Pracownika należy dopasować do możliwości finansowych oraz kultury organizacyjnej firmy. Ten jeden dzień to okazja, żeby pozytywnie zaskoczyć pracowników. Długofalowo należy jednak wprowadzić wiele codziennych działań, które będą skutecznie budować poczucie docenienia w zespole, co przekłada się na większą lojalność pracowników, zadowolenie z pracy i niższy poziom rotacji na kluczowych stanowiskach.

Czy ten artykuł okazał się przydatny?

Oceń wpis korzystając z gwiazdek

Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podziel się artykułem:
Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych:

Dailyfruits z siedzibą w Warszawie, ul. Posag 7 Panien 1a, 02-495 Warszawa (dalej „my”, „Dailyfruits”). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie: na adres podany powyżej z dopiskiem “Dane osobowe”
 • przez e-mail: daneosobowe@dailyfruits.pl
 • telefonicznie: 22 868 04 99

Cele przetwarzania:

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podstawy prawne przetwarzania:

Nasz uzasadniony interes

Odbiorcy danych:

Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Dailyfruits: podmioty świadczące usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmioty świadczące usługi związane z obsługą Użytkowników, podmioty prowadzące audyty oraz organy publiczne.

Prawa związane z przetwarzaniem danych:

 • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • prawo dostępu do danych
 • prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
 • prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
 • prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
 • prawo do przenoszenia Twoich danych osobowych,
 • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: https://betterworkplace.pl/polityka-prywatnosci  

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administrator danych:

Dailyfruits z siedzibą w Warszawie, ul. Posag 7 Panien 1a, 02-495 Warszawa (dalej „my”, „Dailyfruits”). Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie: na adres podany powyżej z dopiskiem “Dane osobowe”
 • przez e-mail: daneosobowe@dailyfruits.pl
 • telefonicznie: 22 868 04 99

Cele przetwarzania:

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podstawy prawne przetwarzania:

Nasz uzasadniony interes

Odbiorcy danych:

Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Dailyfruits: podmioty świadczące usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmioty świadczące usługi związane z obsługą Użytkowników, podmioty prowadzące audyty oraz organy publiczne.

Prawa związane z przetwarzaniem danych:

 • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • prawo dostępu do danych
 • prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
 • prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
 • prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
 • prawo do przenoszenia Twoich danych osobowych,
 • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu: https://betterworkplace.pl/polityka-prywatnosci