Pracownicy oczekują czegoś więcej niż tylko dobrego wynagrodzenia. Atrakcyjne benefity pracownicze są ważnym elementem budowania lojalności i satysfakcji z pracy. Dowiedz się, jakie rozwiązania są obecnie najbardziej cenione. Sprawdź, jak mogą one wpłynąć na atmosferę i zaangażowanie zespołu!
Benefity w pracy – jak zachęcić nowych i zatrzymać obecnych pracowników?
Według raportu Pluxee Polska „Benefit Trendbook” ponad 60% Polaków wskazuje, że benefity są kluczowym czynnikiem przy wyborze pracodawcy. Współczesny rynek pracy stawia przed korporacjami i mniejszymi firmami nowe wyzwania. Walka o najlepszych specjalistów wymaga nie tylko konkurencyjnego wynagrodzenia, lecz także atrakcyjnych benefitów pracowniczych. Przemyślana strategia w tym obszarze może znacząco wpłynąć na decyzje kandydatów o podjęciu zatrudnienia i utrzymaniu ich lojalności.
Benefity w pracy są dla wielu osób nieodłącznym elementem pakietu zatrudnienia. W Raporcie Benefitów przygotowanym na zlecenie Enter The Code czytamy, że na dodatki pozapłacowe uwagę zwraca aż 75% kandydatów aplikujących do firm. Badania pokazują, że odpowiednio dobrane benefity mogą zwiększyć zaangażowanie zespołu i zmniejszyć rotację kadr.
Dlaczego benefity pracownicze są ważne?
Dbanie o pracowników jest inwestycją, która procentuje. Zadowolenie z oferowanych świadczeń pozapłacowych przekłada się na wyższą produktywność i większą satysfakcję z pracy. Celem wprowadzenia benefitów jest także podniesienie poziomu motywacji osób zatrudnionych. Odpowiednio dobrane bonusy sprawiają, że pracownicy wykonują swoje obowiązki z większym zaangażowaniem, co prowadzi do polepszenia wyników firmy.

Benefity dla pracowników pomagają w budowaniu kultury organizacyjnej. Wsparcie zdrowia fizycznego i psychicznego, promocja zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej – to wszystko wzmacnia poczucie, że pracodawca dba o załogę i troszczy się o nią nie tylko w miejscu pracy, ale również poza nim. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na owoce dla pracowników, które są standardem w korporacjach. Warzywa i owoce sezonowe wspierają zdrowie nawyki żywieniowe. Takie inicjatywy są dla pracowników bodźcem do pozytywnych zmian. Zdrowy pracownik jest wydajniejszy i szczęśliwszy.
W raporcie „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków” czytamy, że ponad 40% pracowników nie zjada codziennie warzyw, a niemal 50% owoców. Owoce w pracy są więc dla wielu osób jedynym źródłem witamin w ciągu całego dnia. Serwowanie pracownikom wartościowych owoców i warzyw zwiększa ich odporność i tym samym ogranicza liczbę nieobecności z powodu przeziębień i innych chorób. Co więcej, posiłki w pracy rozwiązują problemy z brakiem koncentracji wśród pracowników. 75% osób zatrudnionych twierdzi, że głód wpływa na ich efektywność.. Wniosek jest bardzo prosty – zapewnienie zdrowych przekąsek oddziałuje pozytywnie na zdrowie i wydajność pracowników, co niesie za sobą profity zarówno dla osób zatrudnionych, jak i firm.
Najpopularniejsze benefity dla pracowników – co warto zaoferować?
Nie wszystkie benefity pracownicze są atrakcyjne dla każdego zespołu. Wybierając odpowiednie świadczenia, warto uwzględnić specyfikę branży i potrzeby zatrudnionych osób. W tym celu istotne znaczenie ma rozdzielenie benefitów na kilka kategorii: te sprawdzające się w biurze oraz na produkcji, a także benefity dla pracowników stacjonarnych i zdalnych.
Benefity dla pracowników biurowych:
- karty sportowe – promocja aktywności fizycznej poprzez dostęp do centrów sportowych czy basenów,
- śniadania firmowe i przekąski – zdrowe przekąski, takie jak owoce czy pełnowartościowe kanapki do pracy wspierają zdrowe nawyki,
- prezenty jubileuszowe i świąteczne – personalizowane upominki doceniają zaangażowanie pracowników i budują lojalność zespołu względem firmy,
- konsultacje psychologiczne i dietetyczne – wsparcie zdrowia psychicznego i promowanie zdrowego stylu życia jest ważne zwłaszcza w branżach, gdzie stres towarzyszy pracownikom każdego dnia.


Benefity dla pracowników produkcyjnych:
- posiłki regeneracyjne/ karty lunchowe – zapewnienie pracownikom ciepłego posiłku jest ważne dla szybszej regeneracji i utrzymania dobrego poziomu wydajności przez cały dzień pracy,
- kanapki do pracy – w wymagających warunkach ważne jest regularne uzupełnianie energii, dlatego kanapki wydają się znakomitym wyborem dla zespołów produkcyjnych,
- upominki okazjonalne – zestawy świąteczne dla pracowników są wyrazem docenienia ich codziennego zaangażowania.
Benefity dla osób pracujących zdalnie:
- zajęcia jogi/ masaż – w specyfikę pracy zdalnej wpisuje się mała ilość ruchu, która przyczynia się do powstawania wad postawy i wzrostu masy ciała. Zajęcia jogi, masaże czy standardowe karty sportowe są znakomitym wyborem, który pozwoli zadbać pracownikom o zdrowie,
- dofinansowanie stanowiska pracy – pracownicy zdalni cenią profity w formie sprzętu do pracy lub dofinansowań do zakupu ergonomicznego krzesła, biurka czy dobrego komputera,
- upominki firmowe – paczki świąteczne czy urodzinowe są dla pracowników zdalne nie tylko miłym gestem, ale przede wszystkim dowodem na to, że są częścią zespołu.
Nowe standardy świadczeń pozapłacowych – jakich benefitów oczekują pracownicy?
Według raportu Pluxee Polska „Benefit Trendbook” ponad 55% pracowników za istotne uznaje prezenty okazjonalne. 54% osób zatrudnionych wskazuje, że duże znaczenie mają dla nich pakiety medyczne. 41% badanych chce dofinansowania dojazdów do pracy i ubezpieczenia na zdrowie i życie. Dla sporej grupy, 36% respondentów, ważne znaczenie mają posiłki. Co ciekawe, aż 81% badanych twierdzi, że jest to niezwykle praktyczny benefit, dla 77% jest odciążeniem budżetu domowego, a 54% pracowników motywuje do powrotu do biura.
Ciekawe benefity dla pracowników – pomysły na nowoczesne rozwiązania
Oczekiwania pracowników względem pracodawców zmieniają się praktycznie co roku, czego konsekwencją są zupełnie nowe, ciekawe benefity dla pracowników. Bardzo ważne jest jednak, aby świadczenia te były zgodne z misją tworzenia przyjaznego środowiska pracy, a nie sprowadzały się wyłącznie do kalkulacji finansowych. Istotnym czynnikiem jest ponadto dopasowanie ich do specyfiki danej branży. Poznaj kilka inspirujących przykładów nowoczesnych benefitów pracowniczych.
- personalizowane prezenty i upominki dla pracowników– prezenty dopasowane do zainteresowań pracowników są najlepszym dowodem na to, że pracodawca zna swój zespół,
- programy wellbeing – warsztaty dietetyczne czy dotyczące zdrowia psychicznego są cenne zarówno w odniesieniu do pracy, jak i życia prywatnego,
- wspólne posiłki – obiady czy śniadania pracownicze sprzyjają integracji i budowaniu poczucia wspólnoty,
- zajęcia sportowe online – nie każdy lubi wizyty na siłowni, dlatego rosnącą popularnością cieszy się fitness online. Pracownicy zyskują dostęp do platform, na których odbywają się zajęcia taneczne czy jogi.

Jakie benefity w pracy wpływają na zadowolenie i zaangażowanie zespołu?
Kluczowym aspektem efektywności benefitów jest ich wpływ na atmosferę w miejscu pracy. Jakie benefity dla pracowników wspierają budowanie przyjaznego środowiska? Pierwszym z nich są wspomniane wcześniej śniadania firmowe. Regularne spotkania przy wspólnym posiłku nastrajają pozytywnie na resztę dnia. Tworzą miejsce na pogawędki, wymianę doświadczeń i rozmowy na tematy zawodowe i prywatne – tak rodzą się silne więzi w zespole.
Kolejna propozycja to eventy integracyjne, które umożliwiają budowanie relacji między pracownikami. Takie wydarzenia mogą mieć charakter imprezy tematycznej. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. zdrowe eventy dla pracowników, podczas których poznają oni tajniki zdrowego odżywiania, a jednocześnie są pretekstem do wspólnej zabawy i miłego spędzenia czasu.
Wcześniej pracownicy oczekiwali od pracodawców dostępu do rozszerzonej opieki medycznej, dzięki której mogli odwiedzić stomatologa, laryngologa czy okulistę. W ostatnim czasie jednak zauważa się duże zmiany. Rosnącą świadomość zdrowia psychicznego uświadomiła pracownikom, jak ważny jest ich dobrostan mentalny. W efekcie rosnąca liczba pracodawców inwestuje we wsparcie psychologiczne. Współcześni pracownicy mierzą się z coraz wyższym poziomem stresu, wypaleniem zawodowym i nadmiarem obowiązków. Powodem do zmartwień jest także rozpowszechnienie się sztucznej inteligencji, która dla wielu stanowisk jest realnym zagrożeniem. Funkcjonowanie w takich realiach oddziałuje niekorzystnie na życie prywatne, zawodowe i efektywność zespołów. Dlatego opieka psychologiczna staje się standardem w coraz większej liczbie branż.
Nowoczesne zarządzanie zasobami ludzkimi a benefity pracownicze
Pracownicy chcą, aby świadczenia były bardziej rozbudowane i dopasowane do ich preferencji. Pragną za ich pośrednictwem dbać o swoje zdrowie, stan psychiczny i rozwój. Jedno z badań wykazało, że aż 35% ankietowanych mogłoby zrezygnować z pracy w wyniku niezadowolenia z oferty benefitowej, a 60% osób wybiera tę ofertę pracy, która zapewnia lepszy pakiet dodatków, co pokazuje, jak duże znaczenie obecnie mają dodatkowe świadczenia.
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy ich oferta benefitowa odpowiada potrzebom pracowników. Doskonale wiedzą, że nie są to zwykłe dodatki, a narzędzia do skuteczniejszego zarządzania zasobami ludzkimi. Obecność dobrze dobranych benefitów pracowniczych przyczynia się do zmniejszenia rotacji pracowników i tym samym zwiększenia lojalności wobec pracodawcy. Benefity w formie wspólnych śniadań czy warsztatów poprawiają atmosferę i kulturę organizacyjną. Wzmacniają one więzi pomiędzy pracownikami, wzajemne zaufanie i współpracę, co ma odzwierciedlenie w efektywności wykonywania codziennych zadań.
Czy benefity pracownicze są skuteczne? Przykłady mierzenia efektywności dodatkowych świadczeń
Pomiar efektywności benefitów pracowniczych to kluczowy krok w ocenie ich wpływu na satysfakcję, zaangażowanie i retencję pracowników. W jaki sposób można dowiedzieć się, czy obecne świadczenia są odpowiednio dobrane?
Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów jest przeprowadzenie ankiet. Ważne, aby zawierały pytania dotyczące:
- poziomu zadowolenia z aktualnie oferowanych benefitów,
- oceny wpływu benefitów na komfort pracy i życie prywatne,
- sugestii dotyczących preferowanych świadczeń.
Dzięki ankietom można w prosty sposób dowiedzieć się, czego oczekują pracownicy, czy dobrze pracuje im się w firmie, a także jakie aspekty jej funkcjonowania wymagają modyfikacji.
Kolejna skuteczna metoda to analiza frekwencji i wykorzystania benefitów. Dane o tym, jak często pracownicy korzystają z dostępnych świadczeń mogą wskazywać na ich rzeczywistą wartość. Sprawdź, ilu pracowników bierze udział w warsztatach i wydarzeniach firmowych, ile osób wykorzystuje karty sportowe oraz jak dużym zainteresowaniem cieszą się wspólne śniadania.
Czy ten artykuł okazał się przydatny?
Oceń wpis korzystając z gwiazdek
Ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.